مشاوره حقوقی رایگان خیریه شعف

چرا مشاوره حقوقی رایگان؟

دشواری‌ها و پیچیدگی‌های پرونده‌های دادگستری به‌حدی است که افراد به تنهایی قادر به پیگیری درست و صحیح آن‌ها نیستند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود قبل از آنکه پرونده خود را پیگیری کنید، حتما از مشاوره حقوقی استفاده نمایید. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات مالی و هزینه‌های بالای مشاوره حقوقی از آن استفاده نمی‌کنند و به همین دلیل متحمل ضررهای سنگین می‌شوند.
در همین راستا موسسه خیریه شعف تدبیری اندیشیده است و امکان مشاوره حقوقی آنلاین را در جهت رفاه حال هموطنان و نیازمندان، فراهم کرده است. مشاوره حقوقی رایگان شعف به صورت مشاوره حقوقی از طریق فرم پاسخگوی سایت درنظر گرفته شده است که افراد با هر شرایطی بتوانند از این خدمت استفاده نمایند.

مشاوره حقوقی رایگان

مشاوره حقوقی رایگان خیریه شعف: امروزه با توجه به‌ پیچیده‌تر شدن ‌روابط اجتماعی و به تبع آن بیشتر شدن تعاملات افراد با یکدیگر، نیاز به افزایش دانش حقوقی افراد در جهت مدیریت هرچه بهتر روابط حقوقی در جامعه احساس می‌شود.
افراد با افزایش دانش حقوقی خود روابط خود را با دیگران درجهت مثبتی مدیریت می‌کنند و در معاملات خود ریسک کمتری را متوجه خود می‌کنند.
بسیاری از افراد به دلیل عدم اطلاع از قوانین، آشنا نبودن با حقوق خود و مشورت نگرفتن با وکلای دادگستری متحمل ضررهای جبران ناپذیری می‌گردند.
وظیفه تک تک افراد جامعه این است که دانش حقوقی خود را افزایش دهند تا به نوعی بتوانند “وکیل خود باشند”!
ما در این راه در کنار شما خواهیم بود تا با پاسخ به پرسش‌های شما بتوانیم گام بلندی را در جهت ارتقای دانش حقوقی شما برداریم.
شما می‌توانید به صورت به صورت کاملا رایگان و در تمامی ساعات شبانه روز مسایل حقوقی خود را با ما در میان بگذارید و در کمترین زمان پاسخ خود را از کارشناسان حقوقی ما دریافت کنید.
ما در تمامی زمینه‌ها از قبیل حقوق خانواده، حقوق معاملات تجاری، حقوق قراردادی، حقوق ثبتی و حقوق کیفری پاسخگوی شما خواهیم بود و راهنمایی‌های لازم را برای جلوگیری از ضرر و زیان‌های احتمالی شما انجام خواهیم داد.

مشاوره حقوقی رایگان ما مختص افراد نیازمند و کسانی‌ست که از عهده هزینه مشاوره حقوقی خود برنمی‌آیند.

فرم مشاوره آنلاین حقوقی

مشاوره حقوقی

نسیم: سلام وقت بخیر چطور میتوانم عدم تعادل روانی همسرم را ثابت کنم او دچار وسواس فکری هست و هیچگاه حاضر به مراجعه به روانشناس نیست دیگر ادامه زندگی برایم سخت شده و میخواهم جدا شوم؟

جواب: 

با سلام

شما می‌توانید از دادگاه مربوطه تقاضای ارجاع به پزشکی قانونی در خصوص بررسی سلامت روانی ایشان را تقاضا نمایید اما در نظر داشته باشید که بیماریهای روانی از لحاظ روانشناختی دارای تعاریف خاص خود هستند و گاها رفتار و عملکرد افراد ناشی از شخصیت و تربیت و فرهنگ آنان بوده و لزوما بیماری روانی محسوب نمی‌شوند. لذا پیش از هر اقدام قضایی ابتدا با روانپزشک مشورت نموده و از صحت ادعای خود اطمینان حاصل نمایید.

حسین: با سلام چطور میتوان اموال هبه شده را پس گرفت؟

جواب: 

با سلام

وقتی چیزی را به دیگری می‌بخشیم، شاید تصور اینکه پشت این بذل و بخشش چه مباحث حقوقی و قضایی نهفته است برایمان دشوار باشد؛ اما نباید فراموش کرد که بخشیدن یک مال مترادف با انعقاد عقد هبه است و این قرارداد شرایط خاصی دارد.
بر اساس ماده 795 قانون مدني، هبه عقدي است كه به موجب آن يك نفر مالي را به رايگان به شخص ديگري تمليك مي‌كند؛ به عبارت ديگر او مال خود را مجاني به ملكيت ديگري درمي‌آورد.

در اين عقد سه طرف وجود دارد: واهب، متهب و عين موهوبه. واهب كسي است كه مالش را تمليك مي‌كند، متهب كسي است كه مال به ملكيت او درمي‌آيد و عين موهوبه هم مالي است كه مورد هبه واقع مي‌شود.

در چند مورد واهب (هدیه دهنده) نمی تواند مالی را که بخشیده است از گیرنده آن پس بگیرد.

در چند مورد واهب (هدیه دهنده) نمی‌تواند مالی را که بخشیده است را از گیرنده آن پس بگیرد:

۱- اگر کسی مالش را به پدر، مادر یا فرزند خود ببخشد و آن را تحویل دهد، دیگر نمی‌تواند از بخشش خود رجوع کند. در مورد هبه میان زن و شوهر قانون گذار صحبتی نکرده است، ولی برخی از حقوقدانان معتقدند که رجوع از این هبه جایز است، گرچه برخی از فقها رجوع در این موارد را ازنظر شرعی مکروه می‌دانند.

۲- هبه معوض؛ این نوع از هبه نیز یکی دیگر از مواردی است که واهب در آن حق رجوع ندارد، البته به شرطی که متهب به قول خودش عمل کرده و آن عوضی که قرار بوده به واهب بدهد را به دست وی رسانده باشد.

۳- در اثر قرارداد هبه مال از ملکیت واهب خارج‌شده و به ملکیت متهب درمی ‌آید. به همین خاطر، متهب پس از اعلام رضایت به این قرارداد و دریافت موضوع آن، مالک آن شده و می ‌تواند مانند هر مالک دیگری هر طور که بخواهد با مالش رفتار کند مثلاً آن را به دیگری بفروشد یا ببخشد یا بابت طلبش رهن گذارد. هریک از این تصرفات که نسبت مال بخشیده شده از سوی متهب انجام شود، حق رجوع را از واهب می ‌گیرد. در جایی که شخص متهب ورشکسته می ‌شود و قانون گذار اموالش را وثیقه طلب طلبکارانش قرار می دهد نیز واهب حق رجوع از هبه را از دست می دهد.

۴- یکی دیگر از تصرفاتی که هر مالکی ازجمله متهب می تواند در مال خود انجام دهد، ایجاد تغییرات در آن است، مثلاً واهب یک قواره پارچه به متهب می بخشد و متهب با آن لباس می دوزد یا واهب به متهب مقداری گندم هبه می کند و متهب آن را تبدیل به آرد کرده و با آرد نان می ‌پزد.

در صورتی‌ که تغییراتی در مال ایجاد شود، خواه به دست متهب یا غیر او یا به ‌وسیله علل و عوامل طبیعی همچون سیل، زلزله که مال آن‌چنان دگرگون شود که نتوان گفت: این مال همان مالی است که واهب به متهب بخشیده، حق رجوع واهب از بین خواهد رفت. اما اگر تغییرات ایجادشده تا این میزان نباشد و مال را به‌کلی دگرگون نسازد، حق واهب نیز باقی می ‌ماند، به ‌طور مثال، اگر واهب خانه ای را به دیگری ببخشد و متهب دیوار‌های آن را رنگ ‌آمیزی نماید، تغییر ایجاد شده در حدی نیست که از بین برنده حق رجوع واهب باشد.

۵- فوت هر یک از واهب یا متهب نیز حق رجوع واهب را بین می ‌برد. این مسأله در ماده ۸۰۵ قانون مدنی مورداشاره واقع‌ شده است. در حقیقت، قانون ‌گذار خواسته است که حق رجوع یک حق شخصی باشد که فقط متعلق به واهب بوده و فقط هم در برابر متهب امکان استفاده داشته باشد. به‌ این ‌ترتیب، باید گفت که این حق به ورثه واهب یا متهب به ارث نمی رسد.

۶- توافق واهب و متهب هم می تواند حق رجوع را از واهب بگیرد؛ به‌ این‌ترتیب که این دو باهم توافق می نمایند که واهب از حق خود صرف ‌نظر کند. البته واهب با تصمیم خود نیز می ‌تواند از حقش بگذرد.

پرداخت صدقه آنلاین