سامانه پرداخت آنلاین فطریه

پرداخت اینترنتی فطریه و کفاره آنلاین

page(01)

خیریه شعف

مبلغ فطریه 1400

تأخیر در بخشش، از عادت کریمان نیست! امام علی(ع)

rice-01

بر مبنای قوت غالب برنج ایرانی

75,000 تومان

rice-01

بر مبنای قوت غالب برنج خارجی

50,000 تومان

rice-02

بر مبنای قوت غالب گندم

20,000 تومان

خیریه شعف

آخرین فطریه دریافت شده

آنها باید عفو كنند و چشم بپوشند
آیا دوست نمی دارید خداوند شما را ببخشد
و خداوند آمرزنده و مهربان است. (سوره نور، آیه 22)

65,000 تومان

سید سامان سیاه پوش

1400-03-01

120,000 تومان

سید سامان سیاه پوش

سادات

1400-03-01

10,000 تومان

حمید

عام

1400-02-31

50,000 تومان

مهتاب ربیعی

1400-02-27

60,000 تومان

جلیل فلاح

عام

1400-02-26

225,000 تومان

سید محمد قرىشى

سادات

1400-02-25

150,000 تومان

نویده شفیع پور

1400-02-25

40,000 تومان

Hossein Bahrami

سادات

75,000 تومان

مهرشاد علی پور

عام

1400-02-24

200,000 تومان

مهدی سپهری

عام

1400-02-24

20,000 تومان

سعید قدمی

عام

1400-02-24

20,000 تومان

حامد بیگی

عام

1400-02-23

خیریه شعف

آخرین گزارشات خیریه

خدمات خیریه شعف

خیریه شعف

سامانه پرداخت فطریه آنلاین

به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و در پیش داشتن عید فطر تصمیم گرفتیم که تمام نکات زکات فطره یا فطریه و همچنین پرداخت فطریه آنلاین را برای شما جمع‌آوری کنیم با ما همراه باشید.

روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است. عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است. در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند.

پرداخت زکات فطریه (پرداخت فطریه آنلاین) در این روز بر مسلمانان واجب است.

در این روز اهمیت پیوندهای اجتماعی بیش از پیش نمایان می‌شود و جامعه در جهت عاری شدن از فضای دو قطبی فقیر و غنی پیش می‌رود؛ به گونه‌ای که اساس توزیع ثروت بر پایه عدل و انصاف خواهد بود پرداخت زکات فطره به نوعی توجه دین به پیوند عبادت با روابط اجتماعی را نشان می‌دهد.
در ایران از سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان عید فطر دو روز (روز عید و روز بعد) تعطیل است

خیریه شعف

زکات فطریه یا فطره

زکات فطره یکی از فروع دین اسلام است که در عید فطر پرداخت می‌شود. میزان فطریه معادل مبلغ سه کیلوگرم قوت غالب (غذای روزمره) مورد استفاده افراد است که می‌تواند گندم (برای کسانی که بیشتر نان می‌خورند) یا برنج یا ذرت یا کشمش یا خرما و مانند این‌ها باشد که می‌توانید از طریق فرم پرداخت فطریه آنلاین مبلغ آن را محاسبه کنید و پرداخت کنید.

خدمات خیریه شعف
خدمات خیریه شعف

خیریه شعف

شرایط پرداخت اینترنتی فطریه

بر کسی که خودش فقیر نباشد واجب است برای خود و تمام کسانی که تحت تکفل او هستند زکات فطره بپردازد. برخی مراجع تقلید افراد تحت تکفل را شامل کسانی که شب عید فطر میهمان شخص هستند نیز دانسته‌اند. اگر کسی که فطره بر او واجب است آن را پرداخت نکند بر خود انسان واجب نمی‌شود. کارمندان و سربازان تحت تکفل دولت محسوب نمی‌شوند.

خیریه شعف

زمان پرداخت فطریه به صورت آنلاین

از غروب آفتاب شب عید فطر تا ظهر روز عید بایستی مبلغ زکات فطره چه به صورت پرداخت فطریه آنلاین و چه عادی پرداخت شود. اگر در این محدوده زمانی فقیری یافت نشود می‌توان مبلغ را کنار گذاشت و بعداً پرداخت نمود.

خدمات خیریه شعف

خیریه شعف

سوالات متداول

فطریه سال 1400 و زکات فطریه 1400 اعلام شد. مبلغی که روزه داران و مسلمان‌ها باید به عنوان زکات فطریه پرداخت کنند، اعلام شد‌‌ با نزدیک شدن عید سعید فطر مسلمان در پی این هستند که بدانند علما و مراجع دینی فطریه ماه رمضان سال جاری 1400 را چه مبلغی اعلام خواهند کرد.
بر همین اساس میزان زکات فطریه از طرف دفتر رهبر انقلاب اعلام شد که بر اساس آن، حداقل مبلغ فطریه برای هر نفر 20000 هزار تومان است.
بر اساس اعلام آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطریه سال 1400 به صورت زیر است:

 • بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ بیست هزار تومان (20000 تومان)
 • بر مبنای قوت غالب برنج، قیمت برنج در محل زندگی فرد مکلف

اعلام شده است. مردم در انتخاب هر یک از آن‌ها مخیر هستند.

کفاره روزه غیر عمد نیز مبلغ سه هزار تومان (5۰۰۰ تومان) است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ سیصد هزار تومان (300000 تومان) است.

این مبلغ تنها بایستی صرف مستمندان شود. کسی که خود سید نباشد نمی‌تواند آن را به سادات پرداخت کند. پرداخت آنلاین زکات فطریه به موسساتی که معلوم نیست آن را در امور خیریه مصرف کنند، جایز نیست.

خیریه شعف

نظرات مراجع درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه به شرح زیر است:

خدمات خیریه شعف

خیریه شعف

حکم دیر دادن فطریه

مراجع عظام تقلید؛ زمان وجوب زکات فطره را از غروب شب عید فطر دانسته و تأخیر پرداخت آن را به بعد از نماز عید  جایز نمی‌دانند، اما اگر کسی نماز عید را نخواند، باید زکات فطریه را تا ظهر عید پرداخت نماید.
ولی اگر دسترسى به فقیر ندارد مى‌تواند مقدارى از مال خود را به نیّت فطره جدا کرده و براى مستحقى که در نظر دارد یا براى هر مستحقّی کنار بگذارد و باید هر وقت که آن را مى‌دهد نیّت فطره نماید”.
اما “اگر موقعى که دادن زکات فطره واجب است، فطره را ندهد و کنار هم نگذارد، احتیاط واجب آن است که بعداً بدون این که نیّت ادا و قضا کند]به قصد قربت فطره را بدهد”.

پرداخت فطریه، قبل از عید فطر: مراجع عظام تقلید در این باره می‌گویند:
“اگر پیش از ماه رمضان زکات فطریه را بدهد صحیح نیست و احتیاط واجب آن است که در ماه رمضان هم فطره را ندهد. ولى اگر پیش از رمضان یا در ماه رمضان به فقیر قرض بدهد و بعد از آن که فطریه بر او واجب شد، طلب خود را بابت فطریه حساب کند مانعى ندارد. “

خیریه شعف

جایگاه زکات فطره

علاوه بر زکاتى که به اموال در صورت وجود داشتن شرایط تعلق میگیرد، یک منبع ساده و عادى نیز براى رفع نیازهاى فردى و اجتماعى در نظر گرفته شده است که آن را زکات فطره می‌گویند.
زکات فطره این است که هر فرد مسلمان که توانائى اداره کردن زندگى خود و اشخاص تحت اداره خود را داشته باشد و براى تأمین نیازهاى سالانه خویش نیازى به غیر ندارد، مکلف است بابت خود و هر کس دیگرى که مخارج آنان را به عهده دارد، از افراد خانواده و غیر آنان مقدارى از خوراک معمولى یا معادل آن را از نظر قیمت بپردازد.

خدمات خیریه شعف

این مقدار بابت هر یک نفر حدود سه کیلوگرم است، و راه مصرف آن همان راه مصرف زکات مال است.
خصوصیتى که این منبع دارد این است که اگر چه بنظر ناچیز میرسد اولًا مشقتى در آن احساس نمی‌شود، و ثانیاً مقرر است که در روز معینى از سال یکجا جمع آورى شده و پرداخت گردد، تا در رفع نیازمندی‌هاى متناسب در هر جامعه و محیط و زمان نقش مؤثرى داشته باشد.
پس از تمام شدن ماه رمضان هر سال در شب اول ماه شوال همه کسانى که تمکن پرداخت این مقدار ناچیز از ارزاق عامه یا بهاى آن را دارند، آن را حاضر کرده و اول صبح روز اول ماه شوال که روز عید فطر است، پیش از اداى نماز عید آن را پرداخت خواهند کرد.

خدمات خیریه شعف

خیریه شعف

فلسفه و فواید پرداخت اینترنتی زکات فطریه

«زکات فطره» به اتفاق شیعه و سنى، واجب است و در متون دینى براى آن، فلسفه و فواید متعددى برشمرده است که مهم ترین آنها عبارت است از:

 1. زکات فطره مکمل و تمام کننده روزه است؛ همان گونه که درود و صلوات بر پیامبر اسلام‏صلى الله علیه وآله مکمل و تمام کننده نماز است
 2. باعث قبولى روزه ماه مبارک رمضان مى‏گردد.
 3. موجب حفظ انسان از مرگ در آن سال مى‏شود.
 4. باعث سلامتى جسم و پاکسازى روح از رزایل اخلاقى است. در روایتى در تفسیر آیه شریفه «قد افلح من زکیها» آمده است: منظور از تزکیه زکات فطره است.
 5. مکمل و تمام کننده زکات مال است‏.
 6. همچنین یکی از مزایای پرداخت زکات فطره از طریق سامانه پرداخت فطریه آنلاین این است که شما می‌توانید گزارش محل مصرف زکات خود را از طریق اخبار و گزارشات ما دنبال کنید.

یکی از فرایض مهّم اسلامی، بلکه از ضروریّات اسلام، زکات است. خداوند متعال در  قرآن کریم در ۳۰ مورد زکات را تذکّر داده است و در بسیاری از این موارد آن را  در ردیف نماز ذکر کرده است.

fetr(03)

خیریه شعف

حضرت باقر (علیه السلام) فرمودند:

«خداوند زکات را قرین نماز قرار داده و فرموده است (اَقیمُو اَلْصَلوه و اتُو اَلْزَکاتْ) نماز را بجا آورید و زکات را بپردازید بنابر این کسی که نماز می خواند ولی از دادن زکوه امتناع می ورزد مثل این است که اصلاً نماز را نیز بجا نیاورده است».

خیریه شعف

حضرت رضا (علیه السلام) فرمودند:

«خداوند سه چیز را توأمان با سه چیز دیگر مورد امر خود قرار داده است»:

 1. به نماز و زکات با هم امر فرموده است بنابر این کسی که نماز می‌خواند ولی زکات نمی‌دهد، نماز او مورد قبول در گاه خداوند نخواهد شد.
 2. به سپاسگزاری خود با سپاسگزاری از پدر و مادر با هم امر نموده است و کسی که نسبت به پدر و مادر خود شکر گزار نباشد نسبت به خداوند نیز شاکر و سپاسگزار نخواهد بود.
 3. به رعایت تقوا و صله رحم (داشتن ارتباط با خویشاوندان) با هم امر کرده است :بنابر این کسی که ارتباط را با خویشاوندان خود قطع کند ، نسبت به خداوند تقوا را مراعات نکرده است.
fetr(02)
fetr(01)

خیریه شعف

حضرت صادق (علیه السلام) فرمودند:

«کسی که به اندازه یک قیراط (مقدار بسیار کمی است) از زکوه مال خود نپردازد، دارای ایمان و اسلام کامل نیست».

در احادیث وارده از اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) دادن زکوه را موجب آثار و عواقب نیک و فضیلت های بسیار از قبیل بخشیده شدن گناهان، آسانی حساب در روز قیامت، نمّو و افزایش ثروت و مال و وسعت امکانات اقتصادی و خاموش شدن آتش غضب خداوند و افزایش عمر معّرفی می‌کنند و گروه دیگری از عواقب زیانباری که بر ترک زکوه مترّتب می‌گردد، سخن می‌گویند.

خیریه شعف

حضرت صادق (علیه السلام) فرمودند:

حضرت صادق (علیه السلام) از پدران بزرگوار خود نقل می کند که حضرت پیغمبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: «هیچ بنده ای نیست که از دادن زکات مال خود خودداری و مال او افزایش پیدا کند».

fetr(01)

خیریه شعف

رستگاری در پرداخت زکات فطریه

علاوه بر زکاتى که به اموال در صورت وجود داشتن شرایط تعلق میگیرد، یک منبع ساده و عادى نیز براى رفع نیازهاى فردى و اجتماعى در نظر گرفته شده است که آن را زکات فطره می‌گویند.
زکات فطره این است که هر فرد مسلمان که توانائى اداره کردن زندگى خود و اشخاص تحت اداره خود را داشته باشد و براى تأمین نیازهاى سالانه خویش نیازى به غیر ندارد، مکلف است بابت خود و هر کس دیگرى که مخارج آنان را به عهده دارد، از افراد خانواده و غیر آنان مقدارى از خوراک معمولى یا معادل آن را از نظر قیمت بپردازد.

خدمات خیریه شعف

خیریه شعف

چه چیزهایی را می‌توان فطریه داد؟

پاسخ های مراجع تقلید به سوالاتی پیرامون اینکه چه چیزهایی را می‌توان فطریه داد

اگر از گندم، جو، خرما، برنج و مانند اینها داده شود، کفایت مى‌‏کند ومنحصر به قوت غالب نیست.
شخص باید براى خودش و کسانى که نان خور او محسوب مى‌‏شوند، براى هر نفر سه کیلو از خوراک مردم (مانند گندم، جو، خرما، کشمش، برنج، ذرت و یا مانند این‌ها) و یا پول یکى از آنها را به مستحق بدهد.

جنس زکات فطره، گندم، جو، خرما، کشمش، برنج، ذّرت و مانند اینهاست، و نیز اگر پول یکی از اینها داده شود، کافی است
گندم یا چیز دیگری را که برای فطره می‎دهد، باید به جنس دیگر یا خاک مخلوط نباشد، و چنان چه مخلوط باشد، اگر خالص آن به یک صاع که تقریباً سه کیلو است برسد، یا آنچه مخلوط شده به قدری کم باشد که قابل
اعتنا نباشد اشکال ندارد.
اگر فطره را از چیز معیوب بدهد کافی نیست.
کسی که فطره چند نفر را می‎دهد، لازم نیست همه را از یک جنس بدهد و اگر مثلاً فطره بعضی را گندم و فطره بعض دیگر را جو بدهد کافی است.

کسی که موقع غروب شب عید فطر، بالغ و عاقل است، و بیهوش و فقیر و برده نیست، باید برای خودش و کسانی که نان‌خور او هستند، هر نفری یک صاع که گفته می‌شود تقریباً سه کیلو است از غذاهای معمول در شهرش مانند گندم یا جو یا خرما یا کشمش، یا برنج یا ذرّت به مستحق بدهد، و اگر بجای آن پول هم بدهد، کافی است، و احتیاط لازم آن است که از غذاهایی که در شهرش معمول نیست ندهد هرچند گندم یا جو، یا خرما یا کشمش باشد.

گندم یا چیز دیگری را که برای فطره میدهد باید به جنس دیگر، یا خاک مخلوط نباشد، و چنانچه مخلوط باشد، اگر خالص آن به یک صاع برسد، و بدون جدا کردن قابل‌استفاده باشد، یا جدا کردن آن زحمت فوق‌العاده نداشته باشد، یا آنچه مخلوط شده به‌قدری کم باشد که قابل‌اعتنا نباشد، اشکال ندارد.

اگر فطره را از چیز معیوب بدهد ،بنا بر احتیاط واجب کافی نیست.

یک صاع باید از یک جنس باشد. انسان نمى تواند نصف صاع را از یک جنس (مثلاً گندم) و نصف صاع را از جنس دیگر (مثلاً جو) بدهد، مگر این که مخلوط آن دو غذاى معمول آن محل باشد.

خدمات خیریه شعف

خیریه شعف

سامانه پرداخت آنلاین خیریه شعف

شما می‌توانید از طریق سامانه اینترنتی پرداخت فطریه زکات فطریه خود را براساس مبلغ و قوت غالب خود و یا مبلغ دلخواه و تایید شده خود را براساس محاسبه‌ای که خودتان انجام دادید نیز پرداخت کنید.

خیریه شعف در راستای کمک به نیازمندان برای ارائه هرچه بهتر نیکوکاری‌های شما به نیازمندان سامانه پرداخت فطریه آنلاین خود را راه اندازی کرده است. شما عزیزان می‌توانید از طریق فرم پرداخت اینترنتی فطریه در ابتدای صفحه زکات فطره خود را پرداخت کنید. ما گزارش کمک‌های شما را در سایت قرار خواهیم داد. خدمات کمکی شعف به نیازمندان شامل: کمک به زنان و کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست، اعطای وام قرض الحسنه به نیازمندن، تهیه جهیزیه برای خانواده‌های نیازمند، کمپین‌های حمایتی مختلف مانند کمک به سیل زدگان و موارد خاص، تهیه غذای گرم برای نیازمندان و بسیاری کمک‌های دیگر که می‌توانید در صفحه اخبار خیریه شعف آن‌ها را دنبال کنید.