charities

بنیادها و سازمان‌های خیریه‌ی بزرگ جهان و ایران

در این مقاله به اختصار فعالیت دوازده مورد از بنیادها و سازمان‌های خیریه‌ی (charities) بزرگ جهان و ایران را باهم مرور می‌کنیم و تاریخچه، اهدف و زمینه‌های نیکوکاری ‌آن‌ها را خواهیم شناخت. همراه ما باشید.

بنیادها و سازمان‌های خیریه جهان و ایران:

بنیاد کمک‌رسانی خاور نزدیک

بنیاد خاور نزدیک به انگلیسی: (Near East Foundation) یک سازمان ناسودبر توسعه در ایالات متحده آمریکا است که به کمک‌رسانی و انجام کمک‌های بشردوستانه در منطقه خاورمیانه می‌پردازد.

تاریخچه

«کمیته آمریکایی کمک به سوری‌ها و ارامنه» که امروزه با عنوان «بنیاد خاور نزدیک» شناخته می‌شود، اولین کارزار غیر حزبی در ایالات متحده آمریکا بود که برای کمک‌های بشردوستانه شکل گرفت. این کارزار برای کمک به ارامنه، آشوری‌ها و یونانی‌هایی شکل گرفت که در اوایل جنگ جهانی اول توسط تُرک‌های عثمانی مجبور به کوچ و تبعید شده بودند.

روستای کودکان اس‌اواس

روستای کودکان اس‌اواس یک سازمان مستقل و غیردولتی توسعه بین‌المللی است که از سال۱۹۴۹ برای پاسخگویی به نیازها و حفاظت از منافع و حقوق کودکان تلاش کرده‌است. این سازمان توسط هرمان گماینر در شهر ایمست اتریش تأسیس شده‌ است. براساس گزارش فایننشیال تایمز، گردش مالی اس‌اواس روستاهای کودکان در سال ۲۰۰۴ به ۸۰۷ میلیون دلار آمریکا رسید و از بین ۱۰۰ سازمان مردم‌نهاد جهانی از نظر «پاسخگویی جهانی» در رتبه ۳۳ قرار گرفت.

پس از تأسیس سازمان اصلی در اتریش و بدنبال آن تشکیل سازمان‌های ملی اس‌اواس در فرانسه، آلمان و ایتالیا، سازمان‌های حمایتی بین‌المللی‌اش، اس‌اواس روستای بین‌المللی کودکان، در سال ۱۹۶۰ تأسیس شد. از آن زمان تاکنون بیش از صد انجمن ملی در سراسر جهان تأسیس شده ‌است.

شورای پناهندگان دانمارک

شورای پناهندگان دانمارک دانمارکی (Dansk Flygtningehjælp):، یک سازمان بشردوستانه خصوصی‌ست که در سال ۱۹۵۶ تأسیس شد. این سازمان در پروژه‌های بشردوستانه در سراسر جهان فعال بوده‌است. در دهه۱۹۹۰، از طریق عملیات کاروان‌های کمک‌رسانی، این سازمان بیش از نیمی از کمک‌های بین‌المللی بشردوستانه در بوسنی و هرزگوین در طول جنگ‌های استقلال یوگسلاوی سابق را به عهده داشت.
امروز شورای پناهندگان دانمارک در بیش از ۳۰ کشور در سراسر جهان با برنامه‌های بشردوستانه در مناطق جنگی مانند سومالی، افغانستان، عراق و چچن کار می‌کند. این شورا یکی از نقش آفرینان اصلی کمک‌های بشردوستانه در سوریه و کشورهای همسایه است. بیش از ۵۰۰٬۰۰۰ نفر ماهانه در این منطقه از دریافت کمک‌های اضطراری این شورا بهره‌مند می‌شوند. وضعیت در سوریه و در اطراف آن بزرگترین بحران انسانی است که جهان در معرض آن قرار دارد و ۳۰ درصد از مردم به دلیل خشونت، خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. در سوریه، لبنان، اردن، ترکیه و عراق، این شورا کمک‌های امدادی مانند تشک، لباس، پتو و کیت‌های بهداشتی توزیع می‌کند .

در سپتامبر ۲۰۱۳، یک نمایندگی جدید در ژنو افتتاح کرد.

در سال ۲۰۱۷، دولت دانمارک به شورای پناهندگان دانمارک ۲٫۵ میلیون کرون اهدا کرد تا آنها برای همکاری با IBM برای ایجاد یک برنامه جهت پیگیری جریان‌های پناهندگان و مهاجران و در نتیجه بهبود برنامه‌ریزی پاسخ‌های بشردوستانه را برنامه‌ریزی کند.

 

کمیته مرکزی منونایت

کمیته مرکزی منونایت به انگلیسی (Mennonite Central Committee): یک آژانس امدادرسانی، خدماتی، و صلح‌طلب است که نمایندگی ۱۵ هیئت منونایت، برادران در مسیح، و آمیش را بر عهده دارد. مقر آمریکایی این کمیته در آکرون پنسیلوانیا واقع است و مقر کانادایی آن در وینیپگ مانیتوبا.

بنیاد کلینتون

بنیاد کلینتون، به انگلیسی (Clinton Foundation): توسط بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق ایالات متحده بنیان نهاده شد و هدفش بالابردن امنیت بهداشتی، توان مالی و خدمات شهروندی برای مردم سراسر جهان، در مقابله با چالش‌های متقابل جهانی، اعلام شده‌است.
این بنیاد بر چهار حوزه مهم: امنیت بهداشتی، توانمندسازی اقتصادی، توسعه خدمات شهروندی و آشتی نژادی، قومی و مذهبی تمرکز دارد. بنیاد کلینتون عمدتاً از طریق مشارکت با افراد هم‌فکر، سازمان‌ها، شرکت‌ها و دولت‌ها، خدمت خود را عرضه می‌دارد. دفاتر مرکزی این بنیاد، در شهر نیویورک و لیتل راک، آرکانزاس قرار دارند.
در خصوص کنش‌های مالی بنیاد، جذب کمک مالی از دول و ابرشرکت‌های خارجی، در خصوص شفافیت گزارش اهداه کنندگان مالی به آن و در خصوص تضاد منافع احتمالی بین کمک‌های مالی به بنیاد و اقدامات هیلاری کلینتون وقتی او بین ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا بود و متعاقباً در خصوص مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶ او، سؤالاتی مطرح شده است.

سازمان اورژانس

سازمان اورژانس انگلیسی: (Emergency) یک سازمان انسان دوستانه مردم نهاد بین‌المللی است که درمان‌های پزشکی رایگان را برای قربانیان جنگ، فقر و مین‌های زمینی فراهم می‌کند. این سازمان در سال ۱۹۹۴ تأسیس شد. جینو استرادا، یکی از بنیانگذاران این سازمان، به عنوان مدیر اجرایی اورژانس خدمت می‌کند.

از زمان تأسیس این سازمان بیش از ۹ میلیون بیمار را درمان کرده‌است. بیشترین فعالیت‌هایش در افغانستان، جمهوری آفریقای مرکزی، عراق، ایتالیا، سودان و اوگاندا می‌باشد.

اورژانس بر اساس فرضیه حقوق اساسی مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت بالا که ضمن حقوق بشر می‌باشد، عمل می‌کند.

یونیسف

صندوق کودکان ملل متحد به انگلیسی: (United Nations emergency Children’s Fund) که بیشتر به نام اختصاری آن (UNICEF) یونیسِف خوانده می‌شود، برای فراهم‌کردن غذای اضطراری و خدمات بهداشتی-درمانی برای کودکان در کشورهایی که در اثر جنگ جهانی دوم تخریب شده بودند، ایجاد شد. در۱۱ دسامبر ۱۹۴۶ به توصیه شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد و تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایجاد شد.

در اکتبر ۱۹۵۳ مجمع عمومی ملل متحد این سازمان را به عنوان یکی از ارکان دائمی سازمان ملل شناخت و نام آن را از صندوق بین‌المللی اضطراری کودکان سازمان ملل به نام فعلی تغییر داد. فعالیت‌های یونیسف عمدتاً در جهت ارائه کمک‌های لازم و حمایت از کودکان کشورهای در حال توسعه است.

ستاد یا مقر یونیسف در نیویورک بود و وظیفه آن کمک‌رسانی به کودکان و مادران، ابعاد انسانی و توسعه در کشورهای در حال توسعه بوده‌است. یک آژانس که با بودجه داوطلبانه اداره می‌شود با عنوان یونیسف بر مشارکت مالی دولت‌ها و بخش خصوصی و آحاد مردم تکیه دارد. برنامه‌های این نهاد در راستای کمک به جوامع در حال توسعه برای پیشرفت سلامت و رفاه کودکان بوده‌است.
در سال ۱۹۶۵ جایزه صلح نوبل و در سال ۲۰۰۶ جایزه شاهزاده اتریش را برده‌است. در ایالات متحده، کانادا و برخی کشورهای دیگر یونیسف را بخاطر برنامه «Trick-Or-Treat for UNICEF» یا همان برنامه جمع‌آوری اعانه از خانه‌ها می‌شناسند.
مدیر عامل آژانس یونیسف کارول بلامی که پیش تر وزیر کشاورزی ایالات متحده بود در پایان دوره کاری خود جایش را به آن و نمان داد و او از می ۲۰۰۵ با هدف افزایش تمرکز سازمان بر اهداف توسعه هزاره این شغل را آغاز نمود.
یونیسف عمدتاً در نواحی فقیرتر آفریقا فعالیت می‌کند اگر چه کمک‌رسانی به سراسر جهان را در دستور کار دارد. یونیسف بیشتر در راستای سیاست حمایت از حقوق بشر (کودکان) و انسان محور حرکت می‌کند.
در حال حاضر یونیسف ۵ اولویت اساسی را دنبال می‌کند: بقاء رشد کودکان آموزش و تحصیلات پایه و برابری جنسی (شامل تحصیل برای دختران)، حفاظت از کودکان در برابر خشونت، سوء استفاده و تجاوز HIV ایدز و سیاست حمایت از مشارکت در حقوق کودکان. حوزه‌های عملکرد یونیسف شامل رشد در دوران کودکی، تحول و مشارکت در دوران جوانی و مهارتهای زندگی بر اساس آموزش و تحصیل می‌باشد.
یونیسف برای پیشبرد وضعیت مشارکت کودکان از ۱۴ روش استفاده می‌کند. از مداخله مستقیم و قانونی گرفته تا آموزش و تحصیل و حتی تحقیق و جمع‌آوری داده‌های مورد اجماع.

 

محک

مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (مَحَک) نام مؤسسه‌ای خیریه‌ای‌ست که در سال ۱۳۷۰ با هدف اصلی حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های آن‌ها در تهران آغاز به کار کرد. این مؤسسه به کودکانی که تا سقف ۱۶ سال سن دارند کمک می‌کند. با این که هسته اصلی مؤسسه در تهران واقع شده‌ است ولی دایره خدمات‌رسانی آن، تمامی ایران است.
این مؤسسه با جلب مشارکت‌های مردمی اعم از کالا، خدمات، نقدی و دانش فنی اداره می‌شود.
مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان «محک» به‌عنوان یک سازمان غیردولتی، غیرانتفاعی و غیرسیاسی در سال ۱۳۷۰ با شماره ۶۵۶۷ به ثبت رسید و از همان زمان فعالیت رسمی خود را جهت تسکین آلام کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنان آغاز نمود.
محک تا کنون بیش از ۲۰۰۰۰ کودک مبتلا به سرطان را تحت حمایت همه‌جانبه قرار داده ‌است. دریافت مقام مشورتی از شورای اقتصادی، اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC)، عضویت در سازمان‌های معتبر بین‌المللی مرتبط با سرطان کودکان، احداث تنها بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان در خاورمیانه با زیر بنای ۱۸۰۰۰ متر مربع و امکانات کامل کلینیکی و پاراکلینیکی در سال ۱۳۸۶، اخذ استاندارد NGO Bench-marking از شرکت SGS به عنوان اولین سازمان غیردولتی درمنطقه خاورمیانه، انجام پروژه‌های تحقیقاتی – کاربردی با همکاری معتبرترین مؤسسات تحقیقات داخلی و خارجی همچون مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه تهران (انستیتو کانسر) و انستیتو گووستاوروسی کشور فرانسه، نشان دهنده فعالیت مؤثر این مؤسسه خیریه در سطوح پیشرفته ملی و بین‌المللی است.
مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان با نام اختصاری «محک» از سال ۱۳۷۰ در قالب یک سازمان مردم نهاد با انگیزه کمک به همنوع به حمایت همه‌جانبه از کودکان مبتلا به سرطان زیر ۱۴ سال و خانواده‌های آنان می‌پردازد و در سه حوزه خیریه، درمان و تحقیقات فعال است.

 

سازمان‌های مردم نهاد (ngo)، یکی از محورهای توسعه!! 

 

بنیاد دنیا را التیام بده

بنیاد دنیا را التیام بده، مؤسسه خیریه‌ای است که مایکل جکسون در سال ۱۹۹۲ آن را بنیان‌گذاری کرد. نام این بنیاد الهام گرفته از نام تک‌آهنگ دنیا را التیام بده است. جکسون از طریق این بنیاد ۴۶ تن مواد غذایی و دارو را برای مردم درگیر در جنگ سارایو فرستاد و میلیون‌ها دلار خرج کودکان بی‌بضاعت نمود.
بنیاد دنیا را التیام بده بعد از انتشار آهنگی از جکسون با نام «دنیا را التیام بده» شروع به کار کرد. هدف این سازمان، تهیه‌ی دارو، مبارزه با قحطی، مبارزه با بهره‌کشی و سوءاستفاده از کودکان است. جکسون در روز تأسیس گفت: «برای بهبود شرایط کودکان در تمام جهان».
همچنین کودکان بی‌بضاعت را به مزرعه نورلند می‌آورد، تا از شهربازی، باغ وحش و سینمایی که جکسون بعد از خرید این ملک در آنجا ساخته بود بطور رایگان استفاده کنند. این بنیاد میلیون‌ها دلار برای کمک به کودکان بیمار و جنگ زده به نقاط مختلف کره‌ی زمین فرستاد.  تور جهانی خطرناک جکسون در ۲۷ ژوئن ۱۹۹۲ آغاز شد، و در ۱۱ نوامبر ۱۹۹۳ خاتمه یافت و جکسون در ۶۷ کنسرت برای ۳٫۶ میلیون نفر برنامه اجرا کرد.
تمام درآمد حاصل از این کنسرت‌ها به بنیاد دنیا را التیام بده منتقل، و باعث جمع‌آوری میلیون‌ها دلار برای کمک به مردم شد. بعد از بیماری و مرگ رایان وایت، که بر اثر بیماری ایدز در سال ۱۹۹۱ مرد، جکسون به جلب توجه عموم نسبت به ایدز کمک کرد، بیماری که در آن زمان هنوز جنجال‌برانگیز و تقریباً ناشناخته بود. او در مراسم آغاز ریاست جمهوری بیل کلینتون بطور علنی تقاضا کرد که بودجه بیشتری برای کمک به بیماران مبتلا به ایدز و تحقیقات مربوط به این بیماری اختصاص داده شود.

بنیاد بین‌الملل مراقبت از کودکان

مأموریت آن افتتاح مراکز توانبخشی در سراسر کشورهای در حال توسعه در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین است، تا به کودکانی که قربانی برده‌داری، گردشگری جنسی و سایر اقسام استثمار شده‌اند، کمک کند. این سازمان در مونترآل کانادا پایه‌گذاری شد، و از جانب تعدادی از حامیان حمایت مالی می‌شود، و وابسته به حمایت با ارزش شرکای خود بنام «آردار» (ARDAR)، «اوکسفام» (OXFAM) و حقوق کودکان عفو بین‌الملل و بسیاری دیگر می‌باشد. در ماه ژوئن سال ۲۰۰۳ سازمان کمک بین‌المللی برای کودکان یک مرکز رنگین کمان در آندرا پرادش هند افتتاح کرد تا آنرا با همکاری «آردار» یک محلی، برای کمک به آزادی کودکان از چنگ برده‌داری تبدیل کند. سازمان کمک بین‌المللی برای کودکان شروع به فراهم آوردن شرکایی از کمپانی‌ها (تولیدکنندگان، عمده فروشان، خرده فروشان، صنعتگران و هنرمندان) که تولیدکننده و فروشنده اقلام مصرفی هستند، کرد. برخی از شرکا از جمله شرکت ورتیموند و شرکت اکوهاستیگ اجتماعاً پاسخگوی توسعه وب و میزبانی وب هستند، که ۲۰٪ درآمد خود را به مشتریان و سازمان‌های خیریه می‌پردازند.

 

7  گام مهم برای برگزاری کمپین خیریه

 

سپاه بین‌المللی امداد و نجات

سپاه بین‌المللی امداد و نجات به انگلیسی: (International Rescue Corps) سازمانی داوطلبانه جهت امدادرسانی و نجات به هنگام بروز فجایع است که در مقر آن در گرانگموت اسکاتلند واقع می‌باشد.

این سازمان، یک امدادرسانِ مستقلِ (بدون بودجه‌ی دولتی) ثبت‌شده در سازمان ملل متحد و مورد تأیید شبکه‌ی ملی کالج آزاد بریتانیا در زمینه‌ی جستجو و امداد و نجات شهری است. سپاه بین‌المللی امداد و نجات که سازمانی خیریه محسوب می‌شود، تماماً به کمک اعانه‌های مردمی و حمایت‌های صنایع گردانده می‌شود. اعضای این سازمان، داوطلبانی هستند که هیچ حقوقی دریافت نمی‌کنند و تمامی خدمات ارائه شده توسط این سازمان رایگان است. تنها هدف این سازمان نجات جان انسان‌هاست.

مؤسسه خیریه مولی‌الموحدین

خیریه مولی‌الموحدین علی ابن ابیطالب استان کرمان در سال ۱۳۶۶ به شماره ۶۸ در اداره ثبت کرمان به ثبت رسید.

مؤسسه خیریه مولی الموحدین خود را یک مؤسسه خیریه توسعه‌گرا اعلام کرده‌است که در پروژه‌های مختلفی سرمایه گذاری می‌کند. ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، منطقه ویژه اقتصادی سیرجان، هواپیمایی ماهان ایر، کارخانجات مدرن قطعات خودرو، احداث فرودگاه، ایجاد هتل‌ها و مراکز خدماتی، رفاهی و ورزشی از جمله سرمایه گذاری‌های مؤسسه خیریه مولی الموحدین کرمان است.
در حال حاضر ۱۰۰% سهام ماهان ایر و ۵۰% سهام کرمان خودرو در کنترل این مجموعه بوده و ۲۰ هزار نفر تحت استخدام این مؤسسه هستند.

مؤسسه خیریه زنجیره امید

مؤسسه خیریه زنجیره امید یک مؤسسه خیریه است که از سال ۱۳۸۶ در ایران فعالیت می‌کند. این مؤسسه در زمینه درمان کودکان (زیر ۱۸ سال) محروم و نیازمند در رشته‌های پزشکی ارتوپدی، قلبی و ترمیمی فعالیت می‌کند
مؤسسه خیریه زنجیره امید که با الهام از مؤسسه‌ای به همین نام در فرانسه به فرانسوی: (La Chaîne de l’espoir) در ایران تأسیس شده‌است و با همکاری گروه از پزشکان فوق تخصص اطفال در رشته‌های ارتوپدی، قلب و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به درمان کودکان محروم و نیازمند می‌پردازد. مؤسسه خیریه زنجیره امید ایران و فرانسه همکاری نزدیکی با هم دارند و پزشکان داوطلب زنجیره امید فرانسه به صورت دوره‌ای برای کمک به درمان کودکان محروم به ایران سفر می‌کنند. این مؤسسه تا پایان سال ۱۳۹۵ بیش از۸۳۰۰ کودک بیمار نیازمند و محروم را که نیاز به عمل جراحی داشته‌اند، درمان کرده‌است.
مؤسسه بین‌المللی زنجیره امید فرانسه در بسیاری از کشورهای جهان فعالیت می‌کند و به شیوه‌های مختلف به درمان کودکان نیازمند کمک می‌کند. سیاست این مؤسسه درمان کودکان بدون توجه به نژاد و ملیت کودکان است و در ایران نیز در همکاری با کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان تعداد زیادی از کودکان پناهنده و مهاجر از ملیت‌های مختلف را تحت درمان قرار داده‌است.
فعالیت‌های آموزشی زنجیره امید شامل آموزش‌های کوتاه مدت و بلندمدت می‌شود که از طریق اعزام پزشکان ایرانی به فرانسه جهت گذراندن دوره‌های آموزشی تکمیلی یا از طریق برگزاری همایش‌ها، سخنرانی‌ها و کلینیک‌های پزشکان فرانسوی در ایران برگزار می‌شود.

 

Average
5 Based On 7

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *