معروف ترین خیریه های ایران و جهان

10 مورد از معروف ترین خیریه های ایران و جهان

در جوامع امروز که مشکلات زیادی برای همه ی ما وجود دارد، و به گونه ای همه ی مارا درگیر خود کرده است افرادی وجود دارند که جنس مشکلاتشان با مشکلاتی که ما داریم فرق می کند.

گاه مشکلات خانوادگی و بد سرپرستی دارند، گاه مشکلات مالی که خیلی به زندگیشون فشار می آورد، و گاه مشکلاتی از جمله بچه های یتیم و بانوان مسئول خانواده.

در این میان خیلی از ماها هستیم که بدون اینکه کسی متوجه شود به این افراد نیازمند کمک می کنیم بلکه خنده ای بر لب های کودکی بی آید. بعضی وقت ها هم افرادی پیدا می شوند که با عنوان خیرین آن ها را می شناسیم که تمکن مالیشان به قدری است که می توانند گره های بزرگ تری را از افراد نیازمند باز کنند.

ولی در تمام جهان موسسات وجود دارد که به صورت مداوم مشغول فعالیت هستند تا در حد و وسع خود به افراد نیازمند کمک کنند.

این خیریه ها که اکثرا توسط خود مردم حمایت می شوند و خیلی از مایحتاج این خیریه ها را خود مردم برطرف می کنند، نه فقط در یک روز خاص بلکه در تمامی روز های سال تلاش می کنند که صدای خنده های کودکی را در خانه ای طنین انداز کنند.

خیلی از این موسسه های خیریه ناشناخته هستند و فعالیت خود را به صورت گمنام انجام می دهند. ولی خیلی از این موسسات خیریه هم هستند که نام آشنا هستند و بار ها و بار ها و بار ها از رسانه های مختلف نام آن ها را شنیده ایم.

در این مقاله قصد داریم تا با معرفی بیشتر این مراکز خیریه که در ایران و در سطح جهان شناخته شده هستند، شما را بیشتر با اهداف و فعالیت های این موسسات آشنا کنیم پس در ادامه همراه خیریه شعف باشید.

 

معروف ترین خیریه های ایران

1- موسسه خیریه شعف ( شهید عبدالحمید فتاحیان )

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

شعف که در سال 1394 تاسیس شد، از همان سال های ابتدایی هدف خود را تنها وتنها بر کمک به نیازمند در حوزه های مختلف می دانست. و خدا را شاکریم که در تمام این سال ها توانسته ایم که به هدف خودمان برسیم. با اینکه در این میان با مشکلات و سختی های زیادی رو به رو بوده و هستیم. اما هیچگاه از این باور دست برنداشتیم که رضایت خدا در رضایت بنده ی خداست. حوزه های مختلفی که موسسه خیریه شعف در آن مشغول به فعالیت است عبارت اند از :

 

  • معرفی و اعطای  وام قرض الحسنه به نیازمندان از طریق صندوق امداد ولایت
  • ارائه خدمات پزشکی، درمانی و حوزه سلامت به نیازمندان
  • سرپرستی ایتام و مستمری ماهیانه
  • تامین جهیزیه و ازدواج جوانان
  • ارجاع مددجویان به خیریه‌ ها و سمن‌َ ها

 

در تمامی حوزه هایی که شعف مشغول خدمت رسانی به مردم عزیز ایران است، هیچ بهره، امتیاز و منفعتی برای خود کسب نکرده و تمام هر چه به عنوان یک موسسه خیریه دریافت می کند، چه به صورت کمک های مالی و مستقیم و چه به صورت کمک های غیر مالی و غیر مستقیم، تماما برای کمک به نیازمندان صرف کرده است.

 

2- موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان ( محک )

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (مَحَک) نام مؤسسه‌ ای خیریه ‌ای ا‌ست که در سال ۱۳۷۰ با هدف اصلی حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌ های آن‌ ها در تهران آغاز به کار کرد. این مؤسسه به کودکانی که تا سقف ۱۶ سال سن دارند کمک می ‌کند. با این که هسته اصلی مؤسسه در تهران واقع شده‌ است ولی دایره خدمات ‌رسانی آن، تمامی ایران است.
این مؤسسه با جلب مشارکت‌ های مردمی اعم از کالا، خدمات، نقدی و دانش فنی اداره می ‌شود.
مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان «محک» به ‌عنوان یک سازمان غیر دولتی، غیر انتفاعی و غیر سیاسی در سال ۱۳۷۰ با شماره ۶۵۶۷ به ثبت رسید و از همان زمان فعالیت رسمی خود را جهت تسکین آلام کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌ های آنان آغاز نمود.
محک تا کنون بیش از هزاران کودک مبتلا به سرطان را تحت حمایت همه‌ جانبه خود قرار داده ‌است. دریافت مقام مشورتی از شورای اقتصادی، اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC)، عضویت در سازمان‌ های معتبر بین ‌المللی مرتبط با سرطان کودکان، احداث تن ها بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان در خاورمیانه با زیر بنای ۱۸۰۰۰ متر مربع و امکانات کامل کلینیکی و پاراکلینیکی در سال ۱۳۸۶، اخذ استاندارد NGO Bench-marking از شرکت SGS  به عنوان اولین سازمان غیردولتی درمنطقه خاورمیانه، انجام پروژه‌ های تحقیقاتی – کاربردی با همکاری معتبرترین مؤسسات تحقیقات داخلی و خارجی همچون مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه تهران (انستیتو کانسر) و انستیتو گووستاوروسی کشور فرانسه، نشان دهنده فعالیت مؤثر این مؤسسه خیریه در سطوح پیشرفته ملی و بین ‌المللی است.

 

3- موسسه خیریه زنجیره امید

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

خیریه زنجیره امید در تیر ماه سال 1386، و به عنوان ارائه دهنده خدمات درمانی برای کودکان فعالیت خود را آغاز کرد. حوزه فعالیت های این موسسه خیریه، کمک به کودکان زیر 18 سال است که به بیماری های قلبی و مشکلات ارتوپدی دچار هستند. علاوه بر این موارد، موسسه خیریه زنجیره امید با موسسه ای که در فرانسه همنام این موسسه خیریه است همکاری های طولانی و بلند مدتی داشته است.

 

4- بنیاد خیریه وفاق سبز علوی کشور

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

یکی دیگر از قدیمی ترین موسسات خیریه که نزدیک به 20 سال از شروع فعالیت های آنان می گذرئ بنیاد خیریه وفاق سبز علوی کشور است. موسسه خیریه وفاق سبز علوی با شماره ثبت 13774 در حوزه های مختلفی از جمله کمک به خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست، ایتام، بیماران و سایر افراد بی بضاعت فعالیت کرده است. بنیاد خیریه وفاق سبز علوی طرح هایی را نیز اجرایی کرده است که همگی جزو طرح های موفق کمک رسانی به مردم نیازمند بوده است. از جمله این طرح ها می توان به طرح خیرات نان، طرح نذر و صدقه کتاب باقرالعلوم، طرح موکب وفاق سبز علوی و طرح اردو های جهادی اشاره کرد.

 

5- انجمن ام اس ایران ( حمایت از بیماران ام اس )

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

انجمن مولتی پل اسکلروز ایران که به نام انجمن ام اس ایران نیز شناخته می شود یکی از موسساتی که در زمینه های کمک رسانی به مردم نیازمند فعالیت می کند. این موسسه که به منظور یاری رساندن به خانواده های که بیماران ام اس دارند از اسفند 1378 فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و تا کنون افتخارات زیادی را در حوزه خدمت رسانی به مردم شریف ایران کسب نموده است.

 

معروف ترین خیریه های جهان

1- یونیسف ( UNICEF )

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

صندوق کودکان ملل متحد که بیشتر به نام اختصاری (UNICEF) یونیسِف آن را می شناسیم، برای فراهم ‌کردن غذای اضطراری و خدمات بهداشتی-درمانی برای کودکان در کشور هایی که در اثر جنگ جهانی دوم تخریب شده بودند، در۱۱ دسامبر ۱۹۴۶ به توصیه شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد و تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایجاد شد.

در اکتبر ۱۹۵۳ مجمع عمومی ملل متحد این سازمان را به عنوان یکی از ارکان دائمی سازمان ملل شناخت و نام آن را از صندوق بین ‌المللی اضطراری کودکان سازمان ملل به نام فعلی تغییر داد. فعالیت ‌های یونیسف عمدتاً در جهت ارائه کمک ‌های لازم و حمایت از کودکان کشور های در حال توسعه یا در حال جنگ بوده است.

ستاد یا مقر یونیسف در نیویورک بوده و وظیفه آن کمک ‌رسانی به کودکان و مادران، و توسعه ابعاد انسانی در کشور های در حال توسعه یا در حال جنگ بوده‌ است. این آژانس که با بودجه داوطلبانه اداره می ‌شود بر مشارکت مالی دولت‌ ها و بخش خصوصی و آحاد مردم تکیه دارد. برنامه‌ های این نهاد در راستای کمک به جوامع در حال توسعه یا کشور های در حال جنگ برای پیشرفت سلامت و رفاه کودکان بوده ‌است.
یونیسف در سال ۱۹۶۵ جایزه صلح نوبل و در سال ۲۰۰۶ جایزه شاهزاده اتریش را دریافت کرده ‌است.  در ایالات متحده، کانادا و برخی کشور های دیگر یونیسف را بخاطر برنامه جمع ‌آوری کمک های مالی و غیر مالی از مردم کشور ها می ‌شناسند.
مدیر عامل آژانس یونیسف کارول بلامی که پیش تر وزیر کشاورزی ایالات متحده بود از می ۲۰۰۵ با هدف افزایش تمرکز بر اهداف سازمان مدیریت این آژانس را بر عهده گرفت.
یونیسف عمدتاً در نواحی فقیر تر آفریقا فعالیت می‌ کند، اگر چه کمک‌ رسانی به سراسر جهان را در دستور کار دارد. یونیسف بیشتر در راستای سیاست حمایت از حقوق بشر (کودکان) و حمایت های انسان محوری حرکت می ‌کند.
در حال حاضر یونیسف ۵ اولویت اساسی را دنبال می ‌کند: بقاء رشد کودکان، آموزش و تحصیلات پایه و برابری جنسی (شامل تحصیل برای دختران)، حفاظت از کودکان در برابر خشونت، سوء استفاده و تجاوز HIV ایدز و سیاست حمایت از حقوق کودکان حوزه‌ های عملکرد می ‌باشد.

 

2- موسسه خیریه MAP Internationa؛ بزرگ ترین موسسه خیریه جهان

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

یکی از بزرگ ترین و معروف ترین موسسات خیریه که در جهان بسیار شناخته شده است موسسه خیریه MAP Internationa است که از سال 1954 فعالیت خود را آغاز کرده است. این موسسه که یک سازمان خیریه مسیحی محسوب می شود، برای تامین دارو و لوازم بهداشتی افراد نیازمند طرح ها و فعالیت های متعددی را انجام داده است. در بحران ها از جمله بحران های طبیعی مانند سیل و زلزله و بحران های انسانی مانند جنگ این موسسه در صدر خیریه هایی بوده است که قصد کمک رسانی به مردم بی گناه را داشته اند.

موسسه خیریه MAP Internationa یکی از صدها سازمانی است که سالانه به بیش از 10 میلیون نفر در سرتاسر جهان کمک رسانی می کند.

 

3- موسسه خیریه Direct Relief

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

موسسه خیریه Direct Relief یک سازمان غیرانتفاعی با اهداف بشر دوستانه است که سال هاست در حوزه های مختلف کمک رسانی به مردم نیازمند مشغول به فعالیت است. خیریه Direct Relief یکی دیگر از خیریه های معروف جهان است که بسیار شناخته شده و معروف محسوب می شود.

این خیریه در بیش از 80 کشور مشغول به فعالیت های بشردوستانه است که خیلی از کشور ها، کشور هایی هستند که از نظر تامین نیازمندی های مردم ضعیف عمل کرده اند.

همچنین در خیلی از بلا های طبیعی و انسانی نیز این موسسه پیش قدم برای ارسال کمک های انسان دوستانه بوده است.

 

4- مؤسسه خیریه Rotary Foundation

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

میرسیم به یکی دیگر از خیریه هایی معروف در سطح جهانی، که در راستای ارسال کمک های بشر دوستانه به سرتاسر جهان جزو اولین ها بوده است. موسسه خیریه Rotary Foundation یکی دیگر از معروف ترین خیریه های جهان محسوب می شود که با هدف ترویج صلح، مبارزه با بیماری، تامین آب شرب مورد نیاز مردم جهان، حمایت از مادران و کودکان و همچین بهبود آموزش و اقتصاد کشور ها فعالیت خود را آغاز کرده است. این موسسه خیریه بیش از میلیارد ها دلار سرمایه را وقف حمایت از مردم نیازمند در سراسر جهان کرده است.

 

5- موسسه خیریه Feeding America

معروف ترین خیریه های ایران و جهان

بزرگ ترین و معروف ترین خیریه جهان در زمینه غذا که بسیار هم شناخته شده باشد، بی شک موسسه خیریه Feeding America است. این خیریه از طریق شبکه ای متشکل از بیش از 200 بانک مواد غذایی، بیش از 60000 آژانس شریک، انبار های غذا و برنامه های غذایی، توانسته در سال گذشته بیش شش میلیارد وعده غذایی را به ده ها میلیون انسان نیازمند کمک کند. این موسسه جزو یکی از معروف ترین خیریه های جهان است که می توانید پیدا کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا با معرفی معروف ترین خیریه های ایران و جهان از جمله موسسه خیریه شعف، شما را بیشتر با فعالیت های این گونه موسسات بشردوستانه آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

14 Responses

Average
5 Based On 8

نظرات

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد *