خیریه‌های ایران

بزرگترین موسسات، سازمان‌ها و خیریه‌های ایران

خیریه شعف: در این مقاله سعی داریم شما را با بزرگترین خیریه‌های ایران آشنا کنیم. خیریه‌های بزرگی که شاید کمتر از داستان شکل‌گیری و رشد آن‌ها شنیده یا خوانده‌اید و تنها نام آن‌ها را در ذهن دارید، ترتیب چینش خیریه‌ها براساس رتبه‌بندی خاصی نیست پس با مقاله (بزرگترین موسسات و سازمان‌های خیریه فعال و برتر ایران) همراه باشید تا اطلاعات مفیدی که شامل تاریخچه و اطلاعات جامعی از ساختار این موسسات بزرگ خیریه در ایران است بدست آورید.

این مقاله توسط خیریه شعف گردآوری و تنظیم شده است لطفا با ذکر منبع منتشر کنید منبع ما نیز ویکی‌پدیا و سایت‌های خیریه‌ای بوده که در خود مقاله نام برده شده‌اند.

مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلابه سرطان (مَحَک)

یکی از معروف‌ترین خیریه‌های ایران مؤسسه‌ای خیریه‌ایست که در سال ۱۳۷۰ با هدف اصلی حمایت از کودکان مبتلابه سرطان و خانواده‌های آن‌ها در تهران آغاز به کار کرد .بله محک این مؤسسه یکی از معروف‌ترین و بزرگترین خیریه‌های ایرانی و البته در خاورمیانه است که به کودکانی که تا سقف ۱۶ سال سن دارند کمک می‌کند. بااینکه هسته اصلی مؤسسه محک در تهران واقع شده است ولی دایره خدمات رسانی آن، تمامی ایران است.

این مؤسسه خیریه با جلب مشارکت‌های مردمی اعم از کالا، خدمات، نقدی و دانش فنی اداره می‌شود.

تاریخچه خیریه محک

مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلابه سرطان «محک» به‌عنوان یک سازمان غیردولتی، غیرانتفاعی و غیرسیاسی در سال ۱۳۷۰ با شماره ۶۵۶۷ به ثبت رسید و از همان زمان فعالیت رسمی خود را جهت تسکین آلام کودکان مبتلابه سرطان و خانواده‌های آنان آغاز نمود.

محک تاکنون بیش از ۲۰۰۰۰ کودک مبتلابه سرطان را تحت حمایت همه‌جانبه قرار داده‌ است. دریافت مقام مشورتی از شورای اقتصادی، اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC)، عضویت در سازمان‌های معتبر بین‌المللی مرتبط با سرطان کودکان، احداث تنها بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان در خاورمیانه با زیربنای ۱۸۰۰۰ مترمربع و امکانات کامل کلینیکی و پاراکلینیکی در سال ۱۳۸۶، اخذ استاندارد NGO Benchmarking از شرکت SGS به‌عنوان اولین سازمان غیردولتی در منطقه خاورمیانه، انجام پروژه‌های تحقیقاتی – کاربردی با همکاری معتبرترین مؤسسات تحقیقات داخلی و خارجی همچون مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه تهران (انستیتو کانسر) و انستیتو گووستاوروسی کشور فرانسه، نشان‌دهنده فعالیت مؤثر این مؤسسه خیریه در سطوح پیشرفته ملی و بین‌المللی است.

فعالیت‌های محک

مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلابه سرطان با نام اختصاری «محک» از سال ۱۳۷۰ در قالب یک سازمان مردم‌نهاد باانگیزه کمک به همنوع به حمایت همه‌جانبه از کودکان مبتلابه سرطان زیر ۱۴ سال و خانواده‌های آنان می‌پردازد و در سه حوزه خیریه، درمان و تحقیقات فعال است.

بیمارستان فوق تخصصی سرطان اطفال محک

بنیان‌گذار و هیئت امناء محک از ابتدای تأسیس محک در فکر احداث بیمارستانی برای ارائه خدمات ویژه به کودکان تحت پوشش خود بودند. نخستین گام‌های احداث بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک در سال ۱۳۷۶با خرید زمینی به مساحت ۴۴۰۰ مترمربع از سازمان زمین شهری برداشته شد و عملیات احداث این مجموعه با کمک‌های مالی فرد نیکوکاری که خود نیز به دلیل بیماری همسرشان با مشکلات بیماران آشنا بود، از سال ۱۳۷۸ آغاز شد و به‌سرعت ادامه یافت. در سال ۱۳۸۰ بخش عمده عملیات ساختمانی به پایان رسید و تجهیز و راه‌اندازی بیمارستان محک در دستور کار قرار گرفت. این مجموعه با زیربنای در حدود ۱۸۰۰۰ مترمربع که ظرفیت پذیرش ۱۲۰ بیمار همراه یکی از والدین را دارد از فروردین ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز نموده است. بیمارستان محک یک مرکز فوق تخصصی برای درمان و پژوهش علمی در زمینه سرطان کودکان در منطقه خاورمیانه است که حاصل مشارکت بزرگ مردمی در ایران است.

بخش‌های بیمارستان

دندانپزشکی، روانشناسی، قلب، کودکان، و همچنین بخش‌های پاراکلینیکی، همچون خدمات تشخیصی ازجمله سی‌تی‌اسکن، رادیولوژی، ام آر آی و همچنین آزمایشگاه‌های بیوشیمی، میکروبیولوژی و هماتولوژی، فیزیوتراپی، آب درمانی و… است. همچنین این مجموعه دارای فضاهای رفاهی و تفریحی همچون استخر، اتاق بازی کودکان، کتابخانه، مجتمع تجاری، و سالن آمفی تأتر است. تجهیز این مجتمع به یاری حامیانی که هزینه ساخت و تجهیز بخش‌های مختلف را پرداخت‌نموده‌اند، خدمات این بیمارستان برای کودکان مبتلابه سرطان که تحت حمایت محک می‌باشند متناسب با درصد حمایتی آن‌ها رایگان است. همچنین بخش‌های اورژانس، تصویربرداری، MRI، سی‌تی‌اسکن، رادیولوژی، سونوگرافی، رادیوتراپی و آزمایشگاه‌های تخصصی محک در کنار خدمت‌رسانی به کودکان مبتلابه سرطان آماده پذیرش کلیه بیماران (با قرارداد بیمه) است.

شرایط پذیرش بیمار در بیمارستان

هر کودک زیر ۱۴ سال که مبتلابه یکی از انواع سرطان است پس از طی مراحل تشخیصی و تشکیل پرونده، تحت حمایت محک قرار گرفته و می‌تواند از خدمات درمانی که در بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک ارائه می‌گردد استفاده نماید. پس از انجام پذیرش و معاینات اولیه کودک در یکی از بخش‌ها که دارای اتاق‌های اختصاصی با کلیه امکانات رفاهی است همراه یکی از والدین بستری‌شده یا به‌طور سرپایی درمان را آغاز می‌کند. با توجه به اینکه بیمارستان محک متشکل از قسمت‌های تخصصی درمان سرطان است. هر کودک پس از تشکیل پرونده می‌تواند تمام فرایند درمان و امور مربوط به آن را در زیر یک سقف به پایان برساند. برای اینکه کودک و خانواده او بتواند مراحل درمان را با سهولت و امید بیشتر طی نمایند، محک خدمات و سرویس‌های ویژه‌ای شامل موارد ذیل را برای این کودکان در نظر گرفته است:

 • استفاده از اساتید و پزشکان و پرستاران زبده
 • استفاده از نیروهای موظف و داوطلب که در زمینه ارتباط با کودکان آموزش‌های ویژه‌ای دیده‌اند
 • حضور روانشناس و مددکار مقیم بخش برای ارائه مشاوره به کودکان و خانواده آن‌ها
 • راه‌اندازی اتاق بازی در هر بخش به همراه روانشناس مقیم، جوانان و مربیان داوطلب
 • تشکیل کلاس‌های آموزشی برای والدین کودکان مبتلابه سرطان
 • فراهم نمودن محیط آرام و شاد مناسب کودکان و تغذیه مناسب برای آن‌ها
انجمن خیرین مدرسه‌ساز ایران

انجمن خیرین مدرسه‌ساز ایران

یکی دیگر از بزرگترین خیریه‌های ایران که یک نهاد غیردولتی است که با هدف ساختن مدرسه‌های جدید و بازسازی، بهسازی و تجهیز مدارس موجود در کشور بنا نهاده شده است. اعضای این انجمن از خیرین مناطق گوناگون ایران هستند. این انجمن به‌عنوان بازوی مردمی سازمان نوسازی مدارس ایران، تاکنون میلیون‌ها مدرسه در شهرها و روستاهای سراسر ایران ساخته شده است.

اعضا و تشکیلات

انجمن یا جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور، یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن) (ان جی او) فعال در ایران است که بیش از هشتاد هزار عضو دارد.

رئیس این سازمان محمدرضا حافظی است که خود از خیرین مدرسه‌ساز بنام در شهرستان بروجرد و استان لرستان است.

همچنین آقای مهندس مهدی کاظمی از دیگر اعضا این جمعیت است که سرپرستی بزرگ‌ترین مدرسه کودکان کار و مالکیت شیرخوارگاه استان البرز را به عهده دارد.

مجامع خیرین مدرسه‌ساز:

در هریک از شهرستان‌های ایران مجمعی با حضور نمایندگان انجمن خیرین مدرسه‌ساز، سازمان توسعه و تجهیز مدارس و نیز آموزش‌وپرورش منطقه وجود دارد که کار هماهنگی ساخت‌وساز مدارس را در سطح منطقه به عهده دارد. تا سال ۱۳۸۶، تعداد ۲۱۲ مجمع خیرین مدرسه‌ساز در شهرستان‌های مختلف ایران مشغول به ثبت رسیده‌اند.

فعالیت‌ها

نحوه فعالیت انجمن بیشتر بر اساس تشکیل نشست‌های محلی در سطح شهرها و استان‌ها یا برپایی جشنواره در داخل و خارج کشور برای تأمین زمین و هزینه ساخت مدارس جدید است. معمولاً فعالیت‌های انجمن بر اساس تعهداتی است که اعضا متقبل می‌شوند. بنابر گفته رئیس این انجمن ۳۴ درصد از تمامی مدارس موجود در ایران توسط اعضای انجمن خیرین مدرسه‌ساز بنا نهاده شده‌اند و در حال حاضر بیش از نیمی از مدارسی که هرساله در ایران ساخته می‌شود توسط این انجمن تهیه و ساخته می‌شوند.

 1. واحد تأمین مخارج مدیران کل
 2. مدیران کل با حقوق کمی کار می‌کنند و از پیمانکاران و … کمک می‌گیرند.
 3. مدرسه‌سازان خارج از کشور

ایرانیان ساکن در کشورهای دیگر نیز ضمن ارتباط با انجمن خیرین مدرسه‌ساز، فعالیت چشمگیری در ساخت مدرسه در ایران داشته‌اند. ایرانیان ساکن در امارات متحده عربی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز تا سال ۱۳۸۶ بیش از ۷۷۵ مدرسه در استان‌های جنوبی ایران به‌ویژه استان‌های فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد احداث کرده‌اند.

مؤسسه خیریه کهریزک یا آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک

یکی از نهادهای درمانی بزرگ ایران که در جنوب تهران و در نزدیکی شهر کهریزک بنا شده است. امروز در فضایی به وسعت ۴۲۰٬۰۰۰ مترمربع با ۱۶۰٬۰۰۰ مترمربع زیربنا یکی از بزرگترین خیریه‌های ایران، با بخش‌های بهداشتی، درمانی، توان‌بخشی، آموزشی و امور فرهنگی و ورزشی در خدمت مددجویان است. در طی سال‌های فعالیت آسایشگاه کهریزک، این مکان همچنان به‌صورت غیرانتفاعی باقی مانده‌است و با کمک‌های مردمی اداره می‌شود. کار ساخت‌وساز آسایشگاه سالمندان در دوم مرداد ۱۳۵۲در زمینی که به مساحت ۲۸هزار مترمربع از طرف مرحوم حاج حسن محمدی اهدا شد آغاز گردید.

این محل که بعدها گسترش یافت، با احداث بناهای زیبا و اماکن مختلف مانند کارگاه،ساختمان بیماران ام.اس، سالن ورزش، فضای سبز و …شامل آسایشگاه‌هایی برای هم‌وطنان و عزیزان معلول و سالمند است.

بسیاری از بناهای موجود توسط افرادی خیر و نیکوکاری ساخته شد که قدم پیش گذاشتند و هزینه ساخت‌وساز آن را تقبل کردند.

تاریخچه

این آسایشگاه در سال ۱۳۵۱ به همت دکتر محمدرضا حکیم‌زاده لاهیجی که در آن زمان مدیر بیمارستان فیروزآبادی شهر ری بود، فعالیت خود را آغاز کرد، وی انگیزه خود را برای احداث این‌چنین بیان می‌کند:

_در سال ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ رئیس بیمارستان فیروزآبادی بودم، به‌خوبی به خاطر دارم که موقع خروج از بیمارستان نزدیکی‌های درب خروجی، اغلب چند بیمار مفلوک، معلول یا پیر و فرسوده را در حال خوابیده، نزدیک در بیمارستان می‌دیدم و با آنکه رئیس بیمارستان بودم قادر نبودم به طریقی اعمال‌نفوذ کنم و دستور بستری شدن آنان را بدهم، اگر هم دستور می‌دادم پزشکان به دلایل قانع‌کننده از پذیرفتن آنان خودداری می‌کردند و حق هم داشتند زیرا آن افراد نه قابل درمان بودند نه بیمارستان قادر بود برای زمان طولانی آن‌ها را بستری نموده و تخت بیمارستان را اشغال نماید.

من از دیدن این وضع و بدبختی معلولان یا بیماران غیرقابل درمان زجر می‌کشیدم، تا به خواست ایزد توانا بدون توجه به جوانب کار، درمانگاه متروکه مرحوم امین‌الدوله واقع در کهریزک را که با هزینه یکی از بانوان نیکوکار، مرحومه بانو فخرالدوله، دایر گردیده بود و به دلایلی سال‌ها درب آن بسته مانده بود مورداستفاده قرار دادم و دو سه نفر معلول که پناهی نداشتند در آنجا بستری کردم، هدفم این بود که به لطف ایزد توانا و کمک نیکوکاران، این بیچارگان در آنجا بخوابند و تا زمانی که زنده هستند تا حدّ امکان از آن‌ها پذیرایی گردد. این کار را هم کردم. ازآنجایی‌که پشتیبان کارهای نیک در مرحله اول خدای بزرگ است، او کمک کرد. نمی‌دانم چگونه افرادی را به یاری فرستاد و هسته اولیه هیئت مؤسس تشکیل شد به خواست خداوند متعال و همت بانیان خیراندیش فعالیت آغاز شد.

بخش‌های خیریه کهریزک

شامل مرکز توان‌بخشی، بخش فرهنگی و بخش درمانی است. مرکز توان‌بخشی ازجمله اولین بخش‌های راه‌اندازی شده در آسایشگاه به شمار می‌رود و از سال ۱۳۶۰ با انجام کاردرمانی و فیزیوتراپی، به مددجویان امکان داد تا از بستر خارج شده و در فعالیت‌های انفرادی و گروهی مجتمع شرکت کنند. بخش درمانی ۸۰ تخت داشته و دارای اتاق‌هایی با تجهیزات مخصوص و مجزا برای مبتلایان به بیماری‌های عفونی، زخم بستر، پوست، مراقبت‌های ویژه، ICU و CCU است. به‌تازگی بخش مخصوص بیماران مبتلابه MS، با ۵٬۰۰۰ مترمربع زیربنا، در دوطبقه و ۱۲۰ تخت، نیز راه‌اندازی شده است.

شهرک‌های خیریه

شهرک امید

برای استفاده سالمندانی که توانایی زندگی مستقل دارند.

شهرک گُل‌ها

شامل ۵۴ واحد مسکونی برای اسکان کارکنانی است که حضور دائمی آن‌ها در آسایشگاه ضروری است.

شهرک عمید

شامل ۲۰ واحد خانهٔ مسکونی جهت سکونت زوج‌های معلول شاغل در آسایشگاه است و تا سال ۱۳۸۰، پنج واحد دیگر توسط بانیان خیر به آن افزوده شد.

منابع مالی موسسه کهریزک

منابع مالی آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک، بنا بر اطلاعات موجود در وبگاه آن، ازاین‌قرار است

 • کمک‌های مستمر افراد خیر (نقدی و غیر نقدی)
  کمک‌های مستمر هیئت‌امنا و هیئت‌مدیره
  کمک‌های مالی بانوان نیکوکار داخل و خارج کشور
  تأمین غذای یک یا چند وعده غذای مددجویان توسط افراد خیر
  درآمد حاصل از فروش تولیدات کارگاه‌ها
  کمک سازمان‌ها و نهاده
خیریه‌های ایران

انجمن نابینایان ایران

مؤسسه‌ای خیریه در ایران است که در آذرماه ۱۳۷۲ تأسیس شد. بر اساس اظهارات مطرح‌شده در وبگاه این انجمن، آشنایی جامعه با حقوق حقه و طبیعی شهروندان دچار آسیب بینایی و تلاش برای احقاق حقوق آنان از مهم‌ترین اهداف این انجمن در نظر گرفته شده است.

اهداف

این انجمن اهداف و برنامه‌های مشخصی را پیگیری می‌کند که اهم آن‌ها به‌قرار زیر است:

آگاه‌سازی از توانمندی‌ها و نیازها در عرصه‌های گوناگون حیات فردی و اجتماعی، برنامه‌ریزی و بسترسازی در جهت تأمین حقوق شهروندی و اجتماعی به‌منظور ایجاد فرصت‌های برابر، ارائه راهکارهای مناسب و تعامل با ارگان‌های دولتی و غیردولتی با هدف تحقق حقوق اجتماعی و زندگی مطلوب گروه هدف، ارائه خدمات مددکاری و مشاوره‌ای به گروه هدف و خانواده‌های آن‌ها، پرداخت وام قرض‌الحسنه، ارائه خدمات رفاهی، پیگیری تجهیز اماکن فرهنگی، کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها، همکاری با سایر سازمان‌های مردم‌نهاد معلولین در داخل و خارج کشور در جهت آگاهی و تبادل تجارب و فناوری‌های مربوطه، برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های علمی و فرهنگی، ایجاد بسترهای مناسب در زمینه رفع مسائل، مشکلات اجتماعی و اشتغال‌زایی گروه هدف، پیگیری تأمین مسکن از طریق ارگان‌های ذی‌ربط، جلب مشارکت‌های مردمی در زمینه‌های گوناگون مادی، معنوی و تخصصی در جهت تحقق اهداف انجمن.

انتقادات

 • گستردگی گروه هدف و وسعت منطقه تحت پوشش باعث می‌شود حجم بالایی از تقاضاهای ناهمگن و متنوع به‌سوی این انجمن سرازیر شود. طبیعی است که در چنین وضعیتی این انجمن درگیر مشکل اضافه‌بار شده و با توجه به بودجه و امکانات خود قادر به تأمین تمایلات و خواسته‌های مراجعه‌کنندگان نخواهد بود یا دست‌کم نشان می‌دهد که چنین است. کثرت مراجعه‌کنندگان بالقوه و محورهای موردتوجه در آن می‌تواند بهانه لازم را در اختیار مسئولان و متصدیان قرار دهد که از مسؤولیت‌های خودسر باز زنند.
  مسائل مالی: اگر شرایط و بستر مناسب فراهم نشده باشد، امکانات گسترده‌ مالی انجمن می‌تواند منجر به فساد مالی شود. در حال حاضر امکانات و منابع موجود یا در عمل استفاده نمی‌شوند و یا آن‌طور که بایدوشاید در جهت تحقق اهداف و برنامه‌های مطرح‌شده مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرند.
  فقدان نظارت مناسب
  ضعف در شفافیت و پاسخگویی
  ضعف در اطلاع‌رسانی
خیریه‌های ایران

مؤسسه خیریهٔ بهنام دهش‌پور

یک سازمان خیریه مردم‌نهاد، غیردولتی و غیرانتفاعی است این مؤسسه در نیمهٔ دوم سال ۱۳۷۴ بر پایهٔ ایده و پیگیری‌های بهنام دهش‌پور فعالیت‌های خود را آغاز کرد و این مسیر با حمایت داوطلبان و حامیان و با دریافت مجوز قانونی در سال ۱۳۷۹ و تاکنون ادامه داشته است. این مؤسسه در زمینه کمک و مساعدت تأمین هزینه‌های درمانی بیماران مبتلابه سرطان و انجام کلیهٔ امور خدماتی بر اساس نیاز و درخواست بخش سرطان بیمارستان‌های دانشگاهی و جلب همیاری و مشارکت مادی و معنوی مردم در حمایت از بیماران نیازمند و جذب نیروهای علاقه‌مند و مردمی جهت ارائهٔ خدمات درمانی و جانبی به افراد نیازمند فعالیت می‌کند.

بهنام دهش‌پور

بهنام دهش‌پور به‌نوعی اولین بنیان‌گذار مؤسسهٔ خیریهٔ بهنام دهش‌پور واقع در بخش رادیوتراپی و انکولوژی در بیمارستان شهدای تجریش تهران است. بهنام متولد سال ۱۳۵۳ بود. او فرزند شهلا لاجوردی و بهمن دهش‌پور است. بهنام در سال ۱۳۷۱ و در سن ۱۷ سالگی به سرطان کبد مبتلا شد و باوجوداینکه درمان بیماری‌اش را در داخل و خارج از کشور پیگیری کرد، عاقبت در ۳ اسفندماه سال ۱۳۷۴ و در سن ۲۱ سالگی براثر این بیماری درگذشت.

تاریخچهٔ ایجاد مؤسسه

بهنام در جریان آخرین دورهٔ معالجات خود در ایران به علت کمبود امکانات پرتودرمانی در مراکز درمانی خصوصی، مداوای خود را در بیمارستان شهدای تجریش پی گرفت که بخش رادیوتراپی آن تنها با یک دستگاه کبالت موجود، در ساختمانی نیمه‌تمام مشغول به کار بود. او که به‌شدت تحت تأثیر شرایط نامطلوب بیماران قرار گرفته بود، به‌رغم پیشرفت بیماری، با کمک خانواده و دوستانش اقدام به برگزاری بازارچهٔ خیریه کرد. همچنین با همکاری دوستانش کنسرت پیانویی در فرهنگسرای ارسباران برگزار کرد و حتی در آخرین شب زندگی‌اش با فروش شمع‌های تزیینی به کمک بیماران شتافت. عواید حاصل از این برنامه‌ها در سال ۱۳۷۵ پس از مرگ بهنام دهش‌پور به همراه سایر کمک‌های نیکوکاران صرف تکمیل و تجهیز سالن انتظار بخش رادیوتراپی و بازی کودکان شد.

در ابتدا این مؤسسه در ساختمان نیمه‌تمام رادیوتراپی و اکولوژی کار خود را به پیشنهاد دکتر حسین مدنی ریاست وقت این بخش آغاز کرد و دفتری برای همراهی بیشتر به‌منظور تکمیل و تجهیز این بخش به مؤسسه اختصاص داده شد. در دی‌ماه سال ۱۳۷۷ تقاضای تأسیس مؤسسهٔ خیریهٔ بهنام دهش‌پور به هیئت مؤسسان؛ خانم شهلا لاجوردی (مادر بهنام)، آقای بهمن دهش‌پور (پدر بهنام)، محمد لاجوردی (دایی بهنام) و آقای دکتر حسین مدنی (ریاست وقت بخش)، با هدف کمک و مساعدت تأمین هزینه‌های درمانی بیماران مبتلابه سرطان و انجام کلیهٔ امور خدماتی بر اساس نیاز و درخواست بخش سرطان بیمارستان‌های دانشگاهی و جلب همیاری و مشارکت مادی و معنوی مردم در حمایت از بیماران نیازمند و جذب نیروهای علاقه‌مند و مردمی جهت ارائهٔ خدمات درمانی و جانبی به افراد نیازمند و خانوادهٔ آنان داده شد و مؤسسه در تاریخ ۱۳ اسفندماه ۱۳۷۹ به شمارهٔ ۱۲۶۸۴ به ثبت رسمی رسید و با ۱۱ نفر هیئت‌امنا و پنج نفر هیئت‌مدیره به‌صورت داوطلبانه به کار خود رسمیت داد.

نحوهٔ اداره کردن و شیوهٔ درمان خیریه

این مؤسسهٔ خیریه با همکاری و حمایت بسیاری از داوطلبان و حامیان این سازمان اداره می‌شود. ارائهٔ خدمات بهداشتی، پشتیبانی و خدمات فرهنگی به بیماران و خانواده‌های آن‌ها بدون توجه به نوع سرطان، مرحلهٔ بیماری، سن، جنسیت، ملیت و مذهب آن‌ها انجام می‌شود.

اطلاع‌رسانی سرطان پستان

این سازمان خیریه در حال برای راه‌اندازی غرفه برای افزایش آگاهی در مورد سرطان پستان هم‌زمان با ماه مبارزه با سرطان پستان با هدف ارائهٔ اطلاعات و حمایت از کسانی که مبتلابه سرطان پستان هستند. همان‌طور که سازمان جهانی بهداشت توضیح می‌دهد؛ سرطان پستان هرساله ۲/۱ میلیون زن را مبتلا می‌کند و همچنین بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از سرطان را در میان زنان دارد. در سال ۲۰۱۸ تخمین زده می‌شود که ۶۲۷۰۰۰ زن از سرطان پستان فوت شده‌اند که تقریباً ۱۵٪ از کل مرگ‌ومیرهای سرطان در میان زنان است. درحالی‌که میزان سرطان پستان در میان زنان درکشورهای توسعه‌یافته بالاتر است اما این میزان به‌طورکلی در سطح جهان رو به افزایش است.

یکی از اهداف این مؤسسه، افزایش دانش و آگاه‌سازی، ارتقای اطلاعات و حمایت از سازمان‌های دولتی، غیردولتی و بین‌المللی، با افزایش کیفیت خدمات پزشکی و حمایت از آن، و به‌طور مداوم و بابهبود نگرش عمومی در مورد سرطان و از بین بردن باورهای غلط و نادرست در مورد این بیماری است.

خیریه بهنام دهش پور امروزه یکی از فعال‌ترین خیریه‌های ایران است.

خیریه‌های ایران

مؤسسه خیریه زنجیره امید

یک مؤسسه خیریه است که از سال ۱۳۸۶ در ایران فعالیت می‌کند. این مؤسسه در زمینه درمان کودکان (زیر ۱۸ سال) محروم و نیازمند در رشته‌های پزشکی ارتوپدی،قلبی و ترمیمی فعالیت می‌کند.

فعالیت‌ها

مؤسسه خیریه زنجیره امید که با الهام از مؤسسه‌ای به همین نام در فرانسه (به فرانسوی: La Chaîne de l’espoir) در ایران تأسیس شده است و با همکاری گروه از پزشکان فوق تخصص اطفال در رشته‌های ارتوپدی، قلب و ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به درمان کودکان محروم و نیازمند می‌پردازد. مؤسسه خیریه زنجیره امید ایران و فرانسه همکاری نزدیکی باهم دارند و پزشکان داوطلب زنجیره امید فرانسه به‌صورت دوره‌ای برای کمک به درمان کودکان محروم به ایران سفر می‌کنند.[۳] این مؤسسه تا پایان سال ۱۳۹۵ بیش از۸۳۰۰ کودک بیمار نیازمند و محروم را که نیاز به عمل جراحی داشته‌اند، درمان کرده است.[۴]

فعالیت‌های بین‌المللی

مؤسسه بین‌المللی زنجیره امید فرانسه در بسیاری از کشورهای جهان فعالیت می‌کند و به شیوه‌های مختلف به درمان کودکان نیازمند کمک می‌کند سیاست این مؤسسه درمان کودکان بدون توجه به نژاد و ملیت کودکان است و در ایران نیز در همکاری با کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان تعداد زیادی از کودکان پناهنده و مهاجر از ملیت‌های مختلف را تحت درمان قراردادهاست.

فعالیت‌های آموزشی

فعالیت‌های آموزشی زنجیره امید شامل آموزش‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌شود که از طریق اعزام پزشکان ایرانی به فرانسه جهت گذراندن دوره‌های آموزشی تکمیلی یا از طریق برگزاری همایش‌ها، سخنرانی‌ها و کلینیک‌های پزشکان فرانسوی در ایران برگزار می‌شود.

بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار

بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار 

بنیادی است فرهنگی که دارایی‌های آن را محمود افشار یزدی، طی تمهیداتی برای استفاده عام وقف کرده است و شامل تشکیلاتی است.

تاریخچه بنیاد

محمود افشار یزدی در طول سال‌های ۱۳۳۷ شمسی تا سال ۱۳۴۱ کلیه املاک و مستغلات خود را طی پنج وقف نامه بر اساس قواعد فقهی و ضوابط قانونی وقف عام نمود و سپس برای اجرای نیات و تحقق اهداف خویش که در متون وقف نامه و هم‌چنین در کتابی تحت عنوان (پنج وقف نامه) تشریح و احصا شده مبادرت به تأسیس بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار نمود.
این بنیاد موقوفه تا سال ۱۳۶۲ تحت تولیت و مدیریت واقف اداره می‌شد ولی پس از درگذشت افشار طبق مفاد وقف نامه و تأیید سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از سوی شورای تولیت یازده‌نفری اداره می‌شود که پنج نفر آن‌ها به‌عنوان متولیان مقامی (مرکب از ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست دیوان عالی کشور و وزرا، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، آموزش‌وپرورش و ریاست دانشگاه تهران) و سه نفر از فرهیختگان به‌عنوان متولیان منصوص و سه نفر دیگر از اقوام و بستگان محمود افشار به‌عنوان متولیان منسوب هستند اداره می‌شود بعلاوه امور اجرایی بنیاد بر عهدهٔ هیئت‌مدیره پنج‌نفری است با عناوین رئیس و نایب‌رئیس و مدیرعامل و حسابدار و خزانه‌دار و دبیر از سوی شورای تولیت و به مدت سه سال قابل تمدید یا تجدید انتخاب می‌شوند.

مهم‌ترین اهداف تأسیس بنیاد

۱ – فعالیت‌های فرهنگی به‌منظور تعمیم و گسترش زبان فارسی و تحکیم وحدت ملی از طریق:

انتشار کتب و رسالات در زمینه‌های زبان فارسی، تاریخ صحیح ایران، جغرافیای تاریخی ایران تاکنون به تعداد ۱۰۲ جلد.
اهدا کتب و رسالات مذکور به کتابخانه‌های معتبر جهان و دانشمندان و ایران شناسان.
اعطا جایزه سالیانه به پژوهشگران زبان فارسی و محققان و استادان ایرانی و خارجی که به تدریس در مراکز و مؤسسات ایران‌شناسی و دانشگاه‌های معتبر داخل و خارج کشور می‌پردازند.
همکاری با دانشگاه تهران و مؤسسه لغت‌نامه دهخدا خصوصاً از حیث احداث و راه‌اندازی ساختمان مرکز آموزش بین‌المللی زبان فارسی.
همکاری با دانشگاه امیرکبیر برای ساخت‌وساز موردنیاز در زمین مورد مالکیت موقوفه واقع در خیابان آفریقا، جهت احداث مجموعه ورزشی آن دانشگاه.
همکاری با وزارت آموزش‌وپرورش در جهت ساخت دبستان و مدرسه راهنمایی و دبیرستان در زمین موقوفه واقع در خیابان آفریقا تقاطع میرداماد و هم‌چنین در زمین واقع در شهرری.
مساعدت با آن وزارتخانه برای احداث بیش از ۷۷۰ واحد مسکونی برای اعضا شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان شهرری که اعضا آن از معلمین و دبیران شاغل آن شهرستان می‌باشند.

۲ – فعالیت‌های بهداشتی:

بهبودستان موردنظر واقف و پیش‌بینی‌شده در وقف نامه که در جریان اخذ موافقت اصولی از مراجع ذی‌ربط و تأمین هزینه آن است.
ایجاد فضای سبز در بیش از یک‌صد هزار مترمربع از زمین موقوفه واقع در شهرری و محوطه شهرک فاطمیه با همکاری شهرداری منطقه ۲۱.
همکاری شهرداری منطقه ۲۱ برای ایجاد پارک کودک در محوطه باغ سی‌وشش هزار مترمربعی موقوفه واقع در شهرری.

۳ سایر فعالیت‌ها:

سایر فعالیت‌های خیرخواهانه و موردنظر واقف و مندرج و منعکس در وقف نامه در حال اجرا است.

انتشارات

انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، تاکنون کتاب‌های زیادی را منتشر کرده است.

جایزه

بنیاد موقوفات دکتر افشار از سال ۱۳۶۸ شروع به اهدا جایزه و قدردانی از چهره‌های برجسته فرهنگی کرد:

جایزه اول – ۱۳۶۸ – نذیر احمد: استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه علیگر هند
جایزه دوم – ۱۳۶۹ – غلام‌حسین یوسفی: نویسنده، مترجم و استاد ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی مشهد
جایزه سوم – ۱۳۶۹ – امین عبدالمجید بدوی: پژوهشگر ادبیات فارسی از دانشگاه عین شمس مصر
جایزه چهارم – ۱۳۷۰ – محمد دبیرسیاقی: پژوهشگر، نویسنده، شاعر و استاد ادبیات فارسی از مؤسسه لغت‌نامه دهخدا
جایزه پنجم – ۱۳۷۰ – ظهورالدین احمد: استاد ادبیات فارسی دانشگاه پنجاب لاهور، پاکستان
جایزه ششم – ۱۳۷۵ – جان هون نین: استاد و رئیس بخش فارسی دانشکده‌های خاوری دانشگاه پکن، چین
جایزه هفتم – ۱۳۷۷ – کمال‌الدین عینی: استاد و متخصص ادبیات فارسی دوشنبه، تاجیکستان
جایزه هشتم – ۱۳۷۹ – منوچهر ستوده: ایران‌شناس و جغرافی‌دان تاریخی از دانشگاه تهران
جایزه نهم – ۱۳۸۰ – کلیفورد ادموند باسورث: استاد دانشگاه منچستر، عضو آکادمی بریتانیا
جایزه دهم – ۱۳۸۲ – عبدالحسین زرین‌کوب نویسنده، مورخ، پژوهشگر و مترجم از دانشگاه تهرانجایزه یازدهم – ۱۳۸۲ – فریدون مشیری: شاعر ایرانی
جایزه دوازدهم – ۱۳۸۲ – تسونه یو کورویانگی: استاد دانشگاه مطالعات خارجی توکیو، ژاپن
جایزه سیزدهم – ۱۳۸۳ – ریچارد فرای: شرق‌شناس و ایران‌شناس از دانشگاه هاروارد، آمریکا
جایزه چهاردهم – ۱۳۸۵ – هانس دوبروین: استاد دانشگاه لیدن، هلند
جایزه پانزدهم – ۱۳۸۶ – نجیب مایل هروی ادیب و پژوهشگر افغانستانی
جایزه شانزدهم – ۱۳۸۶ – شارل هانری دو فوشه کور: استاد دانشگاه سوربن، فرانسه
جایزه هفدهم – ۱۳۸۷ – بدرالزمان قریب: زبان‌شناس ایرانی از دانشگاه تهران
جایزه هجدهم – ۱۳۸۹ – برت فراگنر: ایران‌شناس اتریشی و استاد دانشگاه‌های آلمان و اتریش
جایزه نوزدهم – ۱۳۹۰ – احمد منزوی: نویسنده و پژوهشگر ایرانی
جایزه بیستم – ۱۳۹۰ – آنجلو میکله پیه مونتسه: ایران‌شناس ایتالیایی
جایزه بیست و یکم – ۱۳۹۲ – احمد اقتداری: ایران‌شناس
جایزه بیست و دوم – ۱۳۹۴ – دکتر محمدعلی موحد / عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار و حقوق‌دان ایرانی[۲] جایزه بیست و سوم – ۱۳۹۵ – هوشنگ ابتهاج (سایه): شاعر ایرانی

بنیاد دکتر محمود افشار یکی از معدود خیریه‌های ایران است که در زمینه‌های فرهنگی فعالیت می‌کند.

خیریه‌های ایران

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها یکی دیگر از جوان‌ترین خیریه‌های ایران

سازمانی است مردم نهاد، غیردولتی و غیرسیاسی که با هدف حمایت از زنان، مردان و کودکان آسیب‌دیده اجتماعی از سال ۱۳۸۸ به‌صورت رسمی آغاز به فعالیت کرده است. طلوع به‌عنوان حامی تخصصی افراد درگیر با معضل کارتن‌خوابی، فعالیت خود را در هفت حوزه جذب، درمان، سرپناه، آموزش، اشتغال، بازگشت به خانواده و بازگشت به بدنه جامعه متمرکز کرده است. جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها در طول فعالیت در راستای کاهش آسیب اجتماعی کارتن‌خوابی در شهر تهران با هدف امید بخشیدن برای بهبودی، دوباره ایستادن و همراه شدن این قشر با جامعه توانسته است به‌صورت نظام‌مند و برنامه‌ریزی‌شده، در راستای جذب، درمان و کارآفرینی برای کارتن‌خواب‌های بهبودیافته تهران فعالیت کند و با ارائه خدمات به این قشر که به جهت شرایط اجتماعی، از آسیب‌پذیرترین قشرها جامعه محسوب می‌شوند، گام‌های مؤثری در راستای بهبود شرایط اجتماعی بردارد.

آئین مهرورزی

بر اساس یک رسم دیرین از پیش از آغاز به کار رسمی جمعیت طلوع، هر سه‌شنبه‌شب مقدار زیادی غذای گرم تهیه می‌گردد و بین کارتن‌خواب‌ها توزیع می‌شود، این غذا بهانه‌ای است برای ایجاد ارتباط با این افراد و طی همین فرایند، هر هفته تعداد قابل‌ملاحظه‌ای از کارتن‌خواب‌ها به‌صورت داوطلبانه و برای آغاز دوره بهبودی و درمان و تحت پوشش قرار گرفتن با اعضای جمعیت طلوع همراه می‌شوند.

حرکت نمادین جمع‌آوری فیلتر سیگار

همه‌ساله بهبودیافتگان و یاوران جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها، طی یک حرکت نمادین، مسیر طولانی در شهر تهران را از زباله سیگار پاک‌سازی می‌کنند، معمولاً این حرکت در اسفند هرسال و از میدانتجریش تهران تا چهارراه ولیعصر صورت می‌گیرد، شعار این حرکت نمادین جملهٔ «ببخش و باورم کن» است.

اکران فیلم کاغذ بی‌خط

در ۱۵ اسفند سال ۱۳۹۳ فیلم کاغذ بی‌خط به کارگردانی ناصر تقوایی، با حضور رخشان بنی اعتماد، اعضای تیم فوتبال استقلال و جمعی دیگر از هنرمندان به نفع جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها در تالارایوان شمس به نمایش درآمد. در این برنامه رخشان بنی اعتماد جایزه آسیاپاسفیک خود را به نفع ساخت سرپناهی برای زنان کارتن‌خواب اهدا کرد.

توزیع سبزی‌پلو و ماهی شب عید

هرساله طبق سنت ایرانی، در این جمعیت، در آخرین سه‌شنبه سال، مقدار زیادی سبزی‌پلو و ماهی طبخ شده و بین کارتن‌خواب‌ها و کودکان کار توزیع می‌گردد.

تهران شهر بدون گرسنه

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها از سال ۹۴ پروژه‌ای را تحت عنوان تهران شهر بدون گرسنه در سطح شهر تهران آغاز کرد، طریقه عملکرد تهران شهر بدون گرسنه به این صورت است که مردم تهران با ارتباط با تلفن ویژهٔ طرح، تعداد و مقدار غذاهای سالم و دست‌نخوردهٔ باقی‌مانده از مجالس و میهمانی‌های خود را همراه با نشانی محل اعلام کرده یا خودشان غذاها را به مراکز تعیین‌شده طرح تهران شهر بدون گرسنه طلوع در تهران انتقال داده یا نسبت به شرایط تعداد و مسافت ذکرشده پیک وانت‌های طلوع مراجعه و غذاها را انتقال می‌دهند. پس از جمع‌آوری کمتر از ۲۴ ساعت این غذاها به مراکز درمانی و نگهداری از افراد بی‌خانمان و محله‌های شناسایی‌شده محروم حاشیه شهر انتقال داده می‌شود، این اتفاق باعث جلوگیری از تعداد بی‌شماری از اسراف غذاهای طبخ شده و همچنین جلوگیری از سوءتغذیه بسیاری از کسانی که از شرایط نامساعد تغذیه رنج می‌برند، می‌شود.

نهال مهر

نهال مهر عنوان پروژه‌ای در جمعیت طلوع بی‎نشان‎ها است که در آن افرادی که پیش‎تر کارتن‌خواب بودند و در مراکز درمانی جمعیت طلوع زندگی می‌کنند، گیاهانی را پرورش داده و آن‌ها را به فروش می‎رسانند. به اعتقاد طراحان این پروژه، کاشت و پرورش گیاهان تأثیر زیادی بر روند بهبودی افراد کارتن‌خواب و معتاد تحت درمان در طلوع را داشته. پس از معرفی عمومی این پروژه در برنامۀ خندوانه،رامبد جوان گلدان‎های کوچک نهال مهر را به‌عنوان هدیه به چهره‎هایی که مهمان این برنامه بودند اهداء می‎کرد.

نقطۀ صفر مرزی

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها از سال ۱۳۹۵ طرحی به نام نقطۀ صفر مرزی را راه‌اندازی کرد، هدف از این طرح حمایت از مدارس محروم شهرهای مرزی ایران بود، در آستانۀ شروع سال تحصیلی مقداری کیف، لوازم‌التحریر و سایر اقلام مرتبط با تحصیل در شهرها جمع شده و به مدارس محروم واقع در شهرهای مرزی ارسال می‎گردد.

خیریه‌های ایران

سازمان بهزیستی ایران 

یک نهاد دولتی زیرمجموعه وزارت رفاه و تأمین اجتماعی ایران است که خدماتی را به افراد نیازمند جامعه ارائه می‌دهد. بنیان‌گذار این نهاد محمدعلی فیاض‌بخش بود.

تاریخچه

بعد از انقلاب ایران این نهاد از ادغام سازمان‌های خیریه و حمایتی که در این بخش فعالیت می‌کردند، فعال شد؛ و سپس به‌موجب لایحه قانونی مورخ ۱۳۵۹/۴/۲۴ و در جهت تحقق مفاد اصول سوم، بیست و یکم و بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از ادغام ۱۶ سازمان، نهاد، مؤسسه و انجمن خیریه به سازمان بهزیستی نام‌گذاری گردید. بعد از آن در تیرماه سال ۱۳۸۳ بر اساس قانون ساختار وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، این سازمان به همراه سازمان‌های تأمین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش جدا و به زیرمجموعه وزارت رفاه و تأمین اجتماعی ملحق شد.

خدمات سازمان

خدمات این مراکز عبارت‌اند از: مراکز درمان و بازتوانی معتادین، خانه سلامت دختران و زنان، مراکز توان‌بخشی و درمان بیماران روانی مزمن، نگهداری شبانه‌روزی کودکان بی‌سرپرست و خیابانی، ارائه خدمات به دختران و زنان آسیب‌دیده اجتماعی، ارائه خدمات به مددجویان و نیازمندان بی‌بضاعت، ارائه خدمات مشاوره، نگهداری معلولین، حرفه‌آموزی معلولین، توان‌بخشی و نگهداری سالمندان، خدمات مشاوره ژنتیک، انجمن‌ها و مؤسسات غیردولتی و خیریه و مجتمع‌های مراکز خدمات بهزیستی و کلینیک‌های مددکاری اجتماعی

اورژانس اجتماعی

اورژانس اجتماعی مرکزی است که به آسیب‌های اجتماعی از قبیل: کودک‌آزاری، همسرآزاری، سالمند آزاری، معلول‌آزاری، خشونت‌های خانگی و مواردی مشابه خدمات تخصصی ارائه می‌دهد. پذیرش، خدمات تخصصی، ترخیص و پیگیری پس از ترخیص بخشی از خدمات اورژانس اجتماعی است.

توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

یکی از خدمات سازمان بهزیستی کشور در زمینه بازتوانی و توانمندسازی خانواده‌های نیازمند و بی‌سرپرست است. حمایت و ارائه خدمات به افراد و گروه‌هایی که بنا به دلایل اقتصادی، اجتماعی، تربیتی و فرهنگی از روال عادی زندگی بازمانده‌اند و در وضعیت اضطراری قرار دارند در دستور کار سازمان بهزیستی است.

توانمندسازی معتادان بهبودیافته

یکی از خدمات سازمان بهزیستی در زمینه توانمندسازی معتادان بهبودیافته در ابعاد مختلف روحی و روانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است. بهبودیافتگانی که مدت ۱۸ ماه از مدت‌زمان پاکی آنان بگذرد و نیز آموزش‌های لازم در زمینه آماده‌سازی شغلی و مهارتهای زندگی را طی نموده باشند می‌توانند از تسهیلات اشتغال برخوردار گردند. اشتغال بهبودیافتگان و توانمند شدن آنان در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی، نقش قابل‌توجهی در پیشگیری از بازگشت مجدد آنان به سمت‌وسوی آسیب اعتیاد دارد.

خدمات سازمان بهزیستی در مورد کودکان کار و خیابان

کودکان کار و خیابان یکی از گروه‌های هدفِ دفتر امور آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی است که توانمندسازی این کودکان در ابعاد متنوع فرهنگی، تحصیلی، ورزشی و … در دستور کار مراکز ساماندهی کودکان کار و خیابان در سطح کشور قرار دارد. در حال حاضر در استان‌های مختلف کشور خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی و روانشناختی به این دسته از کودکان ارائه می‌گردد.

کمیته امداد امام خمینی

کمیته امداد امام خمینی

یکی از همگانی‌ترین خیریه‌های ایران به دستور سید روح‌الله خمینی، در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷برای پشتیبانی از محرومان و مستضعفان و خودکفا کردن آن‌ها تأسیس گردید. ریاست این کمیته هم‌اکنون بر عهده پرویز فتاح وزیر نیروی دولت نهم است.

سید رضا نیری، سرپرست سابق کمیته امداد در ۱۰ تیر ۱۳۹۶ در ۸۲ سالگی درگذشت.

پیش‌زمینه تاریخی

سابقه پی‌ریزی و شکل‌گیری این نهاد، به سال‌های پیش از انقلاب ۱۳۵۷ و حدود سال ۱۳۴۲ برمی‌گردد. در آن زمان عده‌ای از همراهان سید روح‌الله خمینی، از طرف وی مسئولیت رسیدگی به خانواده زندانیان سیاسی را بر عهده داشتند.

تأسیس

این نهاد، دومین نهاد پس از انقلاب ۱۳۵۷ است که به دستور سید روح‌الله خمینی، در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷، تأسیس گردید. هدف از تأسیس این نهاد، پشتیبانی از محرومان و مستضعفان و توانمندسازی آن‌ها اعلام‌شده است. در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۶۶ و پس از گذشت حدود ۱۰ سال از فعالیت این نهاد انقلابی اولین اساسنامه کمیته امداد امام به‌منظور ایجاد تشکیلات مناسب و برنامه‌ریزی تهیه و توسط بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران تأیید گردید.

اعضای هیئت مؤسس

 • حبیب‌الله عسگراولادی
  مهدی کروبی
  حبیب‌الله شفیق
  تشکیلات سازمانی

کمیته امداد امام خمینی به‌عنوان نهادی انقلابی و از نوع مؤسسات ناسودبر و عام‌المنفعه – عمومی غیردولتی است و تحت نظارت مقام رهبری قرار دارد که مرکز اصلی آن در تهران بوده و در تمامی شهرستان‌ها و اکثر بخش‌های کشور و در برخی نقاط خارج از کشور دارای شعبه است.

پس از ولایت فقیه، شورای مرکزی عالی‌ترین رکن این نهاد است که مسئولیت کلی امور امداد را عهده‌دار است. سرپرستی به‌عنوان بالاترین مقام اجرایی و عضو شورای مرکزی امداد مجری مصوبات شورای مرکزی است، اداره کل کمیته امداد در استان به‌عنوان هماهنگ‌کننده و ناظر بر امور شاخه‌های اصلی مستقر در شهرستان‌ها است و کمیته امداد مدیریت شهرستان در کلیه شهرستان‌ها و ادارات کمیته امداد در برخی شهرها و مراکز دهستان‌ها به‌عنوان اصلی‌ترین واحد پشتیبانی امداد مستقیماً به امور مددجویان و ارباب‌رجوع رسیدگی می‌کند.

میزان کمک‌های مردمی

در سال ۱۳۹۰، ماهانه ۱۵ میلیارد تومان در بخش صدقات جمع‌آوری‌شده است. سعید ستاری، معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، میزان کمک‌های مردمی در سال ۱۳۹۱ را بالغ‌بر ۹۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد.
طبق اعلام دفتر آمار کمیته امداد در آذر ۱۳۹۲، درآمد کمیته امداد امام از محل صندوق‌های صدقات سال ۱۳۹۱ حدود ۱۸۰ میلیارد تومان بوده است.
همچنین در آبان ۱۳۹۳، کمیته امداد امام خمینی اعلام کرد که ماهیانه بیش از ۲۱ میلیارد تومان صدقه در ایران جمع‌آوری می‌شود.

میزان مشارکت مردمی به کمیته امداد در سال ۱۳۹۵ معادل هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان بوده است که به‌صورت نقدی و غیرنقدی به آن تحویل داده شده است و به نقل از شبکه مجازی خیرین کشور: صد در صد این مقدار صرف امور نیازمندان گردیده شده است.

در سال ۱۳۹۶ مطابق اعلام کمیته امداد امام خمینی فقط در نیمه نخست سال ۹۶ بیش از ۱۵۳ میلیارد تومان در قالب صدقه به این نهاد کمک کرده‌اند که استان تهران با ۲۰ میلیارد تومان، اصفهان ۱۳ میلیارد تومان خراسان رضوی ۱۱ میلیارد تومان، مازندران ۱۰ میلیارد تومان و استان فارس با ۹ میلیارد تومان بیشترین کمک‌ها را انجام داده‌اند.

تعداد افراد تحت پوشش کمیته امداد

حسین انواری، سرپرست کمیته امداد امام خمینی، در ۲۸ آذر ۱۳۹۲، تعداد افراد تحت پوشش کمیته امداد را نزدیک ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و افرادی که از خدمات موردی این نهاد در کشور برخوردارند را نزدیک ۳ میلیون نفر اعلام کرد. از این تعداد، ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر سالمند، حدود ۸۰۰ هزار دانشجو و دانش‌آموز و زنان سرپرست خانوار هستند.[۱۹] انواری هم‌چنین اضافه کرد: مبلغ جمع‌آوری‌شده در یک سال اخیر توسط کمیته امداد ۵۷۰ میلیارد تومان بوده است. سرپرست کمیته امداد می‌گوید: این مبلغ که از طریق مشارکت‌های مردمی حاصل گردیده به‌طور کامل صرف مستمندان شده است. به عبارتی، هزینه و درآمد کمیته امداد کاملاً برهم منطبق است

کمک به محرومان کشورهای دیگر

تاکنون کمیته امداد امام خمینی به محرومان کشورهای لبنان، سوریه، آذربایجان، تاجیکستان، افغانستان، عراق، کومور و فلسطین کمک کرده است. در ماه رمضان ۱۳۹۲ شمسی حدود ۴۰ هزار سبد غذایی اهدایی کمیته امداد امام خمینی میان مردم نوار غزه توزیع گردید

در هشتم خرداد ۹۵، پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی، در گفتگو با خبرنگاران دربارهٔ دفاتر خارج از کشور این نهاد، اعلام داشت که این دفاتر هزینه‌ای برای منابع مالی داخلی نهاد ایجاد نمی‌کنند و در حال حاضر، هیچ فرد ایرانی در دفاتر این کشورها مشغول به کار نیست. وی گفت:

فعالیت دفاتر کمیته امداد در خارج از کشور هیچ هزینه‌ای برای کشور ندارد و به حضرت عباس قسم پولی از کمک‌های مردم به خارج کشور نمی‌رود و حتی ریالی از صدقات و کمک‌های مردمی ایران، به دیگر کشورها منتقل نمی‌شود و کمک‌های خیرین ایرانی و صدقات مردم کشورمان صرفاً برای کمک به محرومان و مستضعفان کشورمان هزینه می‌شود.

فروش ساختمان مرکزی هزار میلیارد تومانی

در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، پرویز فتاح از فروش ساختمان مرکزی کمیته امداد در سوهانک به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان خبر داد. پیش‌تر رسانه انتقادات گسترده‌ای از این ساختمان منتشر کرده بودند. ملک کمیته امداد در سوهانک با وسعت یک‌صد هزار مترمربع شامل مجتمع اداری، برج ده طبقه، مستحدثات ورزشی، استخر و هتل ۵ ستاره بود. با فروش این ملک، کمیته امداد به برجی ۱۸ طبقه در خیابان آزادی منتقل شد. هزینه خرید و بهره‌برداری از این ساختمان ۱۸۰ میلیارد تومان اعلام شد. به گفته سرپرست کمیته امداد مابه‌التفاوت حاصل از فروش ساختمان قبلی و جدید صرف پرداخت وام به مددجویان این کمیته می‌گردد.

خانه ی ای بی

درباره موسسه‌ی ای بی یکی دیگر از خیریه‌های برتر ایران

خانه ای بی، به عنوان تنها نهاد حمایتی مردم نهاد، غیرانتفاعی و داوطلبانه با مجوز فعالیت در سطح کشور اقدام به شناسایی بیماران پروانه‌ای و تحت پوشش قرار دادن آن‌ها می‌نماید و در این مسیر کمک های بشر دوستانه مردم شریف ایران همواره پشتوانه ما بوده است. فعالیت خانه ای بی از سال ۱۳۹۴ با همکاری بنیاد مستضعفان، وزارت بهداشت و بنیاد امور بیماری های خاص، شروع شد و در سال ۱۳۹۶ با عنوان « موسسه خیریه حمایت از بیماران پوستی خاص، خانه ای بی» به عنوان سازمانی مستقل ثبت گردید.

با توجه به ناشناخته بودن این بیماری پروانه‌ای در سطح کشور، فعالیت خانه ای بی در زمینه اطلاع‌رسانی، معرفی بیماری ای بی، تشریح گستردگی عوارض آن و آموزش مراقبت های صحیح برای بیماران متمرکز بوده است، به طوری که با جلب همکاری رسانه‌های گروهی و اطلاع‌رسانی توانسته است تا حدودی حساسیت جامعه و مسئولین را نسبت به این بیماری افزایش دهد.

انجمن اتیسم ایران

انجمن اتیسم ایران

انجمن اتیسم یک تشکل غیر دولتی، غیر انتفاعی، آموزشی، حمایتی و توانبخشی ویژه طیف اختلال اتیسم در ایران است که در سال ۱۳۹۲ با هدف ارتقاء کیفیت زندگی افراد دارای اتیسم و خانواده های آنان توسط جمعی از علاقمندان‌، متخصصان، خیرین و خانواده های این کودکان با مجوز رسمی ملی وزارت کشور به شماره ثبت ۳۳۲۴۲ ، شناسه ملی ۱۴۰۰۳۸۵۹۵۰۸ از وزارت کشور و وزارت بهداشت تاسیس شده است.

در سال ۱۴۰۵ این است که تمامی افراد جامعه اختلال طیف اوتیسم و راه های درمان و توانبخشی آن را میشناسند و افراد طیف اتیسم و خانواده های آنها، بدون قضاوت، در جامعه ای دوست دار اوتیسم زندگی می کنند که بستر سازی مناسب فرهنگی در آن انجام گرفته است. افراد طیف اوتیسم و خانواده های ایشان به خدمات فراگیر استاندارد و با کیفیت غربالگری، تشخیص، ارزیابی، آموزشی، حمایتی و خدمات حداقلی بیمه‌ایی، اشتغال زایی و توانبخشی همه جانبه دسترسی دارند و شرایط تلفیق افراد طیف اوتیسم در جامعه فراهم شده است.

بنیاد امور بیماری‌های خاص یکی از موفق‌ترین خیریه‌های ایران

به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی فعالیت خود را از اردیبهشت ۱۳۷۵ با حمایت آیت الله هاشمی رفسنجانی، با همت خانم دکتر فاطمه هاشمی و با همیاری جمعی از خیرین تأسیس گردید.

بنیاد با هدف ایجاد عزم ملی در توجه به مسائل بیماران خاص، ارتقای آگاهی‌ها از گسترش برنامه‌های آموزشی و ترویج فرهنگ پیشگیری، همکاری با نهادهای علمی و اجرائی مردمی، دولتی و بین‌المللی، همکاری و مشاوره برای بهره‌گیری بهینه از امکانات و اعتبارات، تجهیز، راه‌اندازی و توسعه مراکز درمانی، برای تبادل اطلاعات و تجربیات و گسترش خدمات پژوهشی، آموزشی، درمانی و اجتماعی برای بیماران ساماندهی یافته‌است. فعالیت بنیاد در ۳ محور پیشگیری، درمان و آموزش برای بیماران خاص (دیالیز، تالاسمی و هموفیلی) و بیماران صعب العلاج (سرطان، ام اس، پیوند کلیه، دیابت و ای بی) انجام شده‌است. این فعالیت‌ها در راستای چشم‌اندازی جامع در جهت بهبود وضعیت بیماری‌های خاص و صعب العلاج صورت می‌پذیرد. بخش‌های مختلف بنیاد در پیشبرد اهداف مورد نظر عبارتند از: معاونت آموزش و پژوهش، معاونت درمان، معاونت هماهنگی و امور استان‌ها، معاونت اداری و مالی و معاونت ارتباطات و امور بین‌الملل.

بنیاد امور بیماری‌های خاص علاوه بر فعالیت‌ها و خط مشی‌های مذکور، در جهت ارتقاء سطح کیفی خدمات رسانی به بیماران اقدام به ساخت و تجهیز مراکز درمانی در سراسر کشور نموده است تا بتواند نمونه مناسب را در جهت درمان، آموزش و پیشگیری بیماران خاص پایه‌گذاری نماید. طبق هدف گذاری صورت گرفته این مراکز به نحوی طراحی گردیده‌اند تا بیماران بتوانند تمام نیازهای کلینیکی و پاراکلینیکی و سرپایی خود را از یک مجموعه دریافت کنند.

سر منشأ و ایده اصلی تشکیل بنیاد امور بیماری‌های خاص مربوط به آشنائی ریاست بنیاد با بیماران کلیوی و تالاسمی از طریق ملاقات با تعدادی از بیماران با ایشان در سال ۱۳۷۱ صورت پذیرفت. وضعیت نامطلوب معیشتی و درمانی این بیماران سبب گشت تا ایشان تحقیقات میدانی و بازدیدهای استانی مختلفی را جهت آشنائی با مشکلات این بیماران در سراسر کشور را صورت دادند. به دلیل میزان شیوع بالای این بیماری‌ها در کشور هزینه‌های بالای درمان، نبود درمان قطعی برای آنان، عدم توانائی بسیاری از مبتلایان در انجام کار و فعالیت‌های طولانی و مستمر و تحمل فشار فراوان مالی و روانی توسط خانواده‌های این بیماران، نبود انجمن‌های حمایتی و عدم توجه کافی از سوی وزارت بهداشت وقت به این بیماران، ایشان مسائل را به پدرشان “آیت الله هاشمی رفسجانی ” انتقال دادند که پس از بیان مشکلات مقرر شد بررسی جامع و کامل تری از وضعیت این بیماران تهیه گردد.

خانم دکتر فاطمه هاشمی نیز با برگزاری جلسات متعدد با متخصصین و متصدیان امور درمان و نهادهای ذی‌ربط کشور و با توجه به اطلاعات بدست آمده از وضعیت نابسامان این بیماران پیشنهاد تشکیل یک سازمان تحت عنوان حمایت از بیماران خاص به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی را در سال ۱۳۷۴ در مراسم افتتاح ۲۰۰ واحد مسکونی و مرکز دیالیزی در شهرک واوان توسط ریاست جمهوری وقت (آیت الله هاشمی رفسنجانی) ارائه نمودند که در همین مراسم پیشنهاد تشکیل بنیاد امور بیماری‌های خاص با موافقت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همراه گردید که در آن زمان با توجه به اهمیت موضوع و پیگیری‌های صورت گرفته توسط ریاست محترم بنیاد وزرا محترم بهداشت و امور خارجه و جمعی از شخصیتهای مهم کشوری در حوزه‌های مختلف به عنوان هیئت مؤسس انتخاب گردیده و سرانجام در ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۷۵ همزمان با روز جهانی تالاسمی بنیاد خیریه امور بیماری‌های خاص ثبت گردید.

اولین اقدامات بنیاد در بدو تأسیس، بررسی وضعیت بیماران، آسیب‌شناسی در خصوص عوامل مؤثر در به وجود آمدن بیماری‌ها و بررسی راهکارها و راه حل‌های خروج از وضعیت نامطلوب و بهبود کیفیت درمان و زندگی بیماران و نیز بررسی شیوه پیشگیری قابل اجرا بوده‌است که تا به امروز فعالیت خود را در زمینه‌های درمانی، آموزشی و ترویجی در حوزه پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌های ناشی از بیماری‌های خاص ادامه داده است.

در طی این سال‌ها بنیاد گسترهٔ بیماران تحت پوشش خود را افزوده است و جدا از بیماران دیالیز، تالاسمی و هموفیلی) به دلیل میزان شیوع و هزینه‌های بالای درمانی بیماران صعب العلاج (سرطان، ام اس، پیوند کلیه، دیابت و ای بی) نیز تحت پوشش بنیاد قرار گرفته‌اند. بنیاد طی فعالیت بیش از ۱۸ سال خود همواره تلاش نموده است تا حد امکان مشکلات و مسائل مربوط به بیماران را علی‌الخصوص بیماران خاص و صعب العلاج را حل نموده و گامی مؤثر و اثرگذار در جهت کمک به این بیماران را بردارد. در همین راستان بنیاد بیش از ۲۵۰۰ دستگاه دیالیز، ۳۶۰۰ تخت با لوازم جانبی، ۶۵۰۰ قلم تجهیزات پزشکی را به بیش از ۱۱۰۰ مرکز درمانی در سراسر کشور اهدا نموده است.

بنیاد بیماری‌های خاص از بدو تأسیس تا کنون به بیش از ۶۲ هزار نفر بیمار مبلغی بالغ بر ۲۸۴ میلیارد ریال را جهت کمک هزینه دارو و درمان به بیماران خاص و صعب العلاج اهدا نموده است. بنیاد در جهت ارج نهادن به اهداکنندگان کلیه نیز به بیش از ۲۶ هزار اهداکننده کلیه نیز مبلغ ۱۰ میلیون ریال به عنوان هدیه ایثار اهدا نموده است.