7 کار خیر ساده در ماه مبارک رمضان

7 کار خیر ساده در ماه مبارک رمضان

ماه رمضان ماه خداوند متعال است و در این ماه تا حد امکان از انجام امور خیر و نیکو دریغ نکنید تا ثواب‌های بسیاری برای خود جمع کنید. حتی استراحت در این ماه ثواب دارد. کار خیر همیشه هزینه بردار نیست پس همه ما می‌توانیم به نوعی کار خیر انجام دهیم به ویژه در شب‌های قدر که این امکان وجود دارد که به موسسه‌های خیریه که از کودکان بی‌سرپرست نگهداری می‌کنند رفته و یتیم نوازی کنید.

موسسه‌های خیریه ازجمله خیریه شعف در این ماه برنامه‌های خاصی برای مردم و نیکوکاران دارند و می‌توانید با ارزیابی آن‌ها شانس انجام کار خیر را داشته باشید. در این ماه عزیز به هر کجای شهر که قدم بزنید اثراتی از ماه رمضان را حس می‌کنید، بنابراین چه بهتر است که پیش از شروع آن با یک برنامه ریزی درست به طرف انجام امور خیر برویم.

روزه داران را درک کنید.

در ماه رمضان برخی به علت مشکلات و بیماری نمی‌توانند روزه بگیرند. بیماران دیابتی و سرطانی که خیریه‌های متعددی حامی آن‌ها و پرداخت هزینه‌های درمان آن‌ها هستند از دسته این افراد به شمار می‌آیند. همه این مردم در طی روز باید غذا بخورند اما باید سعی کنند در ملا عام این کار را انجام ندهند زیرا اکثریت مردم روزه هستند. این سی روز را به احترام مردم روزه دار به این صورت پشت سر بگذارند تا آن‌ها نیز از این کار ثوابی برده باشند.

مهربان باشید

این ماه الهی ماه خوبی هاست و ثواب و کار‌های مثبت و خیر در ماه رمضان بسیار است. این ماه مانند بازی‌های ویدیویی بچگی است که سکه‌ها را می‌خوردیم و امتیاز جمع می‌کردیم، در ماه رمضان هم می‌توانیم کار خیر کنیم و ثواب کنیم و برای زندگی دنیوی و اخروی خود نگه داریم. برای مثال در صورتی که کسب و کار آزاد دارید حتما در فروش روزانه خود در این ماه حداقل برای مشتریانی که توان چندانی ندارند تخفیف قائل شوید و در صورتی که دلیل تخفیف را سوال کردند بگویید رمضان ماه مهربانیست.

در صورتی که سوار تاکسی می‌شوید بقیه پولتان را نگیرید و اجازه دهید راننده از همان مقدار پول ناچیز نیز کلی خوشحال شود. در مکالمه‌های روزمره‌مان آرامش را حفظ کنیم و هر اندازه که گرسنگی روزه با وجود گرما، ویروس کرونا، مسائل اقتصادی و ترافیک و…اذیت مان کرد با همه اطرافیانمان با مهربانی صحبت کنیم.

یک عادت بد را کنار بگذارید

در اول ماه رمضان با خودمان عهد ببندیم که یکی از عادت‌های بدی که داریم را در این ماه کنار بگذاریم. همین که نیت ترک این عادت زشت را داشته باشیم و در طول روز فراموش نکنیم که نباید این عادت را تکرار کنیم، یک نیم نگاه الهی در این ماه شامل حالمان شده است.

حتی می‌توانید در پایان هر روز به خودتان پاداشت دهید و با ارزیابی این پاداش‌ها می‌بینید که چه میزان انگیزه برای ترک عادت‌های زشتتان دارید. می‌توانید علاوه بر ترک عادت‌های بد، عادت‌های خوب یا کارهای پسندیده را به کار‌های روزمره خود اضافه کنید. برای نمونه اگر اهل مطالعه نیستید در این ماه این عادت را در خود ایجاد کنید و حداقل بیست دقیقه در روز کتاب بخوانید.

 

child-poor-water

صدقه آنلاین شعف

در باب صدقه امام باقر (ع) می فرمایند :

 

صدقه 70 بلا از بلاهای دنیا را به همراه مرگ بد را از انسان دفع می کند و صدقه دهنده هر گز با مرگ بد نمی میرد علاوه بر اجر اخروی که برای او ذخیره می شود .

برای ساقی شدن در بهشت دست به کار شوید

در صورتی که شاغل هستید و در هنگام افطار نیز باید سرکار باشید حتما یک کلمن آب تهیه کنید و پس از افطار، ارباب رجوع یا مشتریانی که روزه هستند و سخت تشنه‌‌اند و نزد شما می‌آیند را با آب گوارا پذیرایی کنید. (البته در شرایط شیوع ویروس کرونا این کار چندان پیشنهاد نمیشه اما این کار ثواب زیادی دارد.)

ذوق و خلاقیت داشته باشید.

منطقه‌هایی از شهر هستند که کمتر اثرات ماه رمضان در آن‌ها وجود دارد. از پوستر و بیلبوردهای شهری گرفته تا رفتار و هیئات مذهبی. شما می‌توانید در این منطقه‌ها خلاقیت به خرج دهید و کار‌هایی انجام دهید که بیشتر رنگ و بوی ماه مبارک رمضان را به خود بگیرد. قاعدتا در این شرایط کرونایی منظورمان برپایی هیئت‌های مذهبی و ایستگاه‌های صلواتی نیست. برای نمونه می‌توانید یک سری مسابقات بازی‌های اینترنتی اجرا کنید و هزینه ثبت نام و ورودی آن را به امور خیریه‌‌ای مانند آزادی زندانیان جرائم غیرعمد اختصاص دهید.

خرید اهالی محله را انجام دهید.

در این ماه که رفته رفته هوا گرم می‌شود و از طرفی همچنان با شیوع ویروس کرونا مواجه هستیم، می‌توانید داوطلب شوید و آگهی‌هایی در کوچه و محل بزنید و به اهالی آن محل بگویید که که در روزهای خاصی از این ماه مسئولیت خرید اهالی محل را بر عهده می‌گیرید. این کار نیک شما باعث می‌شود افراد زیادی برای شما دعا کنند و عاقبت بخیری بخواهند و موجب می‌شود سالمندانی که توان کمتری در این روزها دارند وظیفه خریدشان را بر دوش شما بگذارند و در این شرایط کرونایی کمتر در خطر باشند.

در چالش‌های خیریه‌‌ای شرکت نمایید.

در این ماه بیشتر موسسه‌های خیریه پویش‌هایی برای کمک به نیازمندان راه اندازی می‌کنند که می‌توانید در این کار خیر آن‌ها را همراهی کنید. بسته به علاقه خود یک موسسه خیریه را بیابید و در این ماه کمی از وقت و یا هزینه خود را برای این امور بپردازید. عرضه اطعام و بسته‌های ارزاق به کادر درمان بیماران کرونایی از موارد ثابت اکبیشتر ثر موسسات خیریه در این ماه است که می‌توانید در آن شرکت نمایید. در صورتی که در مهارت و هنر منحصربه فردی توانایی دارید در این ماه آن را برای موسسه‌های خیریه به اشتراک بگذارید و بگذارید که این یک ماه از خدمات شما به صورت رایگان فیض ببرند.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *